Czym jest Ewidencja Infrastruktury Paliw Alternatywnych?

Właściciele samochodów elektrycznych oraz zasilanych CNG/LNG mogą skorzystać z bazy prowadzonej przez Urząd Dozoru Technicznego, gdzie znajdą najbliższą czynną stację, w której uzupełnią zapas energii lub paliwa. Czym jest Ewidencja Infrastruktury Paliw Alternatywnych?

Czym jest Ewidencja Infrastruktury Paliw Alternatywnych?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 13 września 2021

Gdzie znaleźć ładowarkę do samochodu elektrycznego?

Każdy kierowca korzystający z auta elektrycznego powinien wpisać sobie do zakładki ulubionych stron adres: https://eipa.udt.gov.pl. Znajduje się tam mapa, na której można znaleźć wszystkie zewidencjonowane przez Urząd Dozoru Technicznego miejsca, w których można naładować samochód elektryczny.

Wszystkie te informacje zostały skatalogowane w ramach Ewidencji Infrastruktury Paliw Alternatywnych. Stacje ładowania pojazdów zostały oznaczone na niej niebieskimi pinezkami, wraz z dokładną lokalizacją, informacją o godzinach pracy oraz rodzajach dostępnych ładowarek.

W połowie powiatów nie ma ani jednego punktu ładowania samochodów elektrycznychW połowie powiatów nie ma ani jednego punktu ładowania samochodów elektrycznychAnna Malinowska

Gdzie znaleźć stację paliw z CNG/LNG?

Dokładnie w ten sam sposób i na tej samej mapie możemy znaleźć stacje paliw, na których istnieje możliwość zatankowania auta na sprężony lub skroplony gaz ziemny. Dla odróżnienia od stacji ładowania zostały one oznaczone złotymi pinezkami. 

Jak działa Ewidencja Infrastruktury Paliw Alternatywnych?

Jak informuje Urząd Dozoru Technicznego, Ewidencja Infrastruktury Paliw Alternatywnych to rejestr publiczny, który powstał dla zapewnienia właścicielom i użytkownikom elektrycznych pojazdów oraz zasilanych gazem ziemnym informacji, które ułatwiają korzystanie z tego typu środków lokomocji. 

UDT podkreśla, że „Rejestr zawiera informacje o współrzędnych stacji gazu ziemnego i stacji ładowania, aktualnych cenach paliw alternatywnych oraz dostępności punktów ładowania zainstalowanych w ogólnodostępnych stacjach ładowania”.

Aktualne dane dotyczące paliw alternatywnych

Ponadto istnieje możliwość zgłoszenia do rejestru oraz aktualizacji danych, które dotyczą punktu tankowania sprężonego gazu ziemnego — CNG, skroplonego gazu ziemnego – LNG oraz miejsc, w których można naładować samochód elektryczny. W tym przypadku mowa jednak o punktach ładowania, które zostały zamontowane na ogólnodostępnych stacjach ładowania. 

Tą samą drogą można przesyłać bieżące informacje na temat dostępności danego punktu oraz o aktualnych kosztach tankowania pojazdu paliwami alternatywnymi. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!