Do Wielkiej Brytanii z paszportem. Od kiedy?

Już od 1 października 2021 roku kolejne konsekwencje Brexitu dotkną osoby często podróżujące do Wielkiej Brytanii – przypomina polskie MSZ. Od tego dnia wjazd na terytorium Zjednoczonego Królestwa będzie możliwy jedynie na podstawie ważnego paszportu.

Do Wielkiej Brytanii z paszportem. Od kiedy?
  • Michał Górecki
  • /
  • 28 września 2021

Jedziesz do Wielkiej Brytanii, weź paszport!

Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje, by osoby wybierające się do Wielkiej Brytanii sprawdziły ważność swojego paszportu oraz jego stan techniczny. Warto także zwrócić uwagę na aktualność zdjęcia. Kończy się bowiem okres przejściowy pozwalający na podróżowanie do tego kraju wyłącznie na podstawie dowodu osobistego. W związku z Brexitem, do którego formalnie doszło w 2020 roku, podróżowanie do Wielkiej Brytanii wymaga posiadania ważnego paszportu. 

Podróż do Wielkiej Brytanii – kto nie potrzebuje paszportu?

Wyjątkiem od tej zasady są osoby, które posiadają prawny status osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Zjednoczonym Królestwie, a swój status otrzymały na podstawie dowodu osobistego.

Osoby posiadające status osoby osiedlonej powinny przekraczać granicę brytyjską na podstawie dokumentu tożsamości powiązanego ze swoim cyfrowym profilem osiedlonego. W przypadku zmiany dokumentu tożsamości należy niezwłocznie zaktualizować swoje dane logując się do swojego cyfrowego profilu osoby osiedlonej” – przypominają służby dyplomatyczne RP.

Na tej podstawie wjazd na teren Wielkiej Brytanii będzie możliwy minimum do końca 2025 roku. 

Brexit 2021 – jakie cło, akcyza, VAT?Brexit 2021 – jakie cło, akcyza, VAT?Martyna Kowalska


Brexit a pobyt obywateli RP w Wielkiej Brytanii

Główny okres przejściowy związany z Brexitem dobiegł końca 1 stycznia 2021 roku. Wówczas zaczęły obowiązywać zmiany m.in. w systemie imigracyjnym oraz wymianie towarów w relacji UK-UE. Aby legalnie przebywać na terenie Zjednoczonego Królestwa, koniecznie trzeba posiadać status osiedlonego, tymczasowo osiedlonego lub odpowiedniej wizy. Przepisy pozwalały na przekraczanie granicy z Wielką Brytanią bez paszportu do dnia 30 września 2021 roku. Po tym terminie obywateli UE, w tym obywateli Polski będą obowiązywały paszporty.

W grudniu 2020 roku Unia Europejska oraz rząd Zjednoczonego Królestwa wynegocjowały umowę o handlu i współpracy (TCA). Zawarcie umowy oznacza, że w obrocie gospodarczym nie będą obowiązywały cła i ograniczenia ilościowe, pomimo opuszczenia przez Wielką Brytanię jednolitego rynku i unii celnej. W umowie uregulowane zostały kwestie wykonywania przewozów w transporcie drogowym, lotniczym i morskim” – wyjaśnia MSZ. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!