fb

Duże zmiany na bramkach wjazdowych na autostrady A2 i A4

W związku z wygaszeniem starego systemu poboru opłat viaTOLL kierowców podróżujących autostradami A2 i A4 czekają duże zmiany na bramkach wjazdowych. O czym należy pamiętać, wyruszając w podróż? 

Duże zmiany na bramkach wjazdowych na autostrady A2 i A4
  • Anna Malinowska
  • /
  • 28 września 2021

Miejsca poboru opłat – co się zmienia od października?

Jak informuje ministerstwo finansów, zmiany w organizacji ruchu w Miejscach Poboru Opłat zostaną wprowadzone na autostradach A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica. 

Po pierwsze — dwa skrajne pasy wjazdowe i dwa skrajne pasy wyjazdowe na każdym Placu Poboru Opłat (PPO) będą przeznaczone wyłącznie dla pojazdów zarejestrowanych w systemie e-Toll. Po drugie, jeden pas wjazdowy i jeden wyjazdowy na każdej Stacji Poboru Opłat (SPO) będzie przeznaczony do obsługi ruchu w ramach e-Toll.

Pozostałe pasy do 30 listopada 2021 roku będą funkcjonowały w trybie tradycyjnego, manualnego poboru opłat. Na każdym ze stanowisk będzie można wnieść opłatę za przejazd autostradą zarówno kartą, jak również gotówką. Wjeżdżając/wyjeżdżając z autostrady przez Place Poboru Opłat należy zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni pas wjazdowy/wyjazdowy. Każdy z nich został w jasny i czytelny sposób oznakowany, ułatwiając tym samym kierowcom sprawne opuszczenie drogi płatnej” – informuje resort finansów. Zasada jest prosta. Zielona strzałka oznacza pas otwarty dla ruchu, natomiast czerwony krzyżyk – brak przejazdu.

Aplikacja e-Toll. Kto może z niej korzystać?Aplikacja e-Toll. Kto może z niej korzystać?Anna Malinowska

Przejazd samochodem osobowym lub motocyklem na A2 i A4 

Kierowcy podróżujący pojazdami lekkimi, czyli takimi, których dopuszczalna masa całkowita (DMC) nie przekracza 3,5 tony do 30 listopada, mogą na wymienionych odcinkach korzystać zarówno z manualnego poboru opłaty, jak również opłacania zdalnego przez e-Toll.

Przypominamy, że przejazd pojazdów lekkich na obwodnicy Gliwic (Między węzłami Kleszczów i Żernica) w dalszym ciągu jest bezpłatny. 

Wjazd na autostradę samochodem osobowym

Kierowcy, którzy wjeżdżają na autostradę i opłacają przejazd w sposób manualny, mogą wybrać dowolny, otwarty pas wjazdowy od lewej strony Placu Poboru Opłat i pobrać wydrukowany przez system bilet. Kierowcy pojazdów osobowych, którzy wybrali już elektroniczny sposób przez aplikację e-Toll powinni wybrać pasy, nad którymi umieszczono logotyp e-TOLL. W zależności od miejsca wjazdu na autostradę będzie to albo pierwszy skrajny pas ruchu, albo dwa skrajne pasy ruchu, patrząc od prawej strony.

Wjazd z autostrady samochodem osobowym 

W pierwszej kolejności, wjeżdżając w strefę Placu Poboru Opłat, trzeba zwrócić uwagę, aby wjechać na odpowiedni pas wyjazdowy. Kierowcy, którzy chcą skorzystać z manualnej metody płatności powinni wybrać dowolny, otwarty pas wyjazdowy z lewej strony Placu Poboru Opłat, nad którym znajduje się znak symbolizujący inkasenta poboru opłat. Liczba otwartych pasów zależy od natężenia ruchu” – wyjaśniono w komunikacie. Kierowcy, którzy korzystają z systemu e-Toll muszą wybrać odpowiedni, skrajny pas (lub jeden z dwóch pasów) od prawej strony, oznaczony logotypem e-Toll. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!