Szybszy przejazd samochodem z Warszawy do Krakowa

Podróż z Warszawy do Krakowa samochodem skróci się o kilka cennych minut. Otwarto bowiem oczekiwany fragment trasy S7 (E77) między węzłami Szczepanowice oraz Widoma. Nowa trasa ma 13,1 km długości. 

Szybszy przejazd samochodem z Warszawy do Krakowa
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 5 października 2021

Nowy odcinek S7

Nowy odcinek S7 otwarto w ciągu trasy międzynarodowej E77 między Szczepanowicami a Widomą. Na całej długości to droga dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. W czasie budowy zachowano niezbędną rezerwę dla trzeciego pasa w przyszłości. 

GDDKiA: „Gierkówka” właśnie przechodzi do historiiGDDKiA: „Gierkówka” właśnie przechodzi do historiiMichał Górecki


Małopolski odcinek S7 – inwestycje

W ramach tej inwestycji powstały dwa węzły „Szczepanowice” oraz „Widoma”. Można z nich zjechać na drogę krajową nr 7. Na trzynastokilometrowym odcinku nowej trasy wybudowano łącznie 10 wiaduktów, cztery przejścia dla zwierząt oraz trzy przejazdy techniczne przebiegające pod nową nitką „siódemki”. 

Najdłuższym obiektem inżynieryjnym jest estakada w Szczepanowicach. Liczy ponad 680 metrów i została skonstruowana nad linią kolejową oraz drogami lokalnymi. Pełni ona także rolę mostu nad rzeką Szreniawą. 

Wykonawcą tej inwestycji była firma Mota-Engil Central Europe. Wybudowanie tego odcinka drogi ekspresowej kosztowało przeszło 508 mln złotych. Wykonane prace objęto gwarancją na pełną dekadę. 

Znaczenie drogi S7

Trasa S7 jest częścią drogi międzynarodowej S77 łączy nie tylko dwa największe polskie miasta tj. Warszawę i Kraków (przez Radom, Kielce), ale także jest jednym z najważniejszych szlaków łączących południową i północną Polskę od przejścia granicznego ze Słowacją w Chyżnem, niemal do samego morza, a konkretnie do Trójmiasta. Obecnie na znacznym odcinku krajowa siódemka posiada standard drogi ekspresowej. W ostatnich latach wykonano w jej ciągu istotne inwestycje takie jak obwodnica Radomia oraz sporna z uwagi na protesty ekologów obwodnica Skarżyska-Kamiennej w województwie świętokrzyskim. 

Sporo prac inwestycyjnych czeka GDDKiA na małopolskim odcinku siódemki, które są jednym z kluczowych „brakujących ogniw” na tej trasie. Obecny na otwarciu wspomnianego odcinka prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że ma nadzieję, że do końca 2023 r. będziemy mogli ją otworzyć już całkowicie – od Krakowa aż do Warszawy, a z Warszawy aż na Wybrzeże (...). To są wielkie zamierzenia” – powiedział.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!