Studencie, sprawdź legitymację. Posypią się kary!

Jeszcze tylko do 14 października 2021 r. studenci i doktoranci mogą w czasie podróży koleją posługiwać się legitymacją, której ostatnie potwierdzenie ważności pochodzi z semestru zimowego 2019/2020. Właśnie tracą moc wyjątkowe przepisy, jakie MEiN wprowadził na czas pandemii!

Studencie, sprawdź legitymację. Posypią się kary!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 12 października 2021

Koniec taryfy ulgowej. Trzeba uaktualnić legitymację!

Jeśli ktoś zwlekał z tym do ostatniej chwili, pewnie będzie musiał odstać swoje w kolejce do dziekanatu. 14 października 2021 r. jest ostatnim dniem, w którym obowiązują pandemiczne przepisy, które utrzymują ważność legitymacji podbitych w czasie semestru zimowego 2019/2020. 

Po tym dniu ulga studencka w transporcie zbiorowym będzie dotyczyła wyłącznie tych, którzy na legitymacji mają aktualny hologram! Tylko w ten sposób można potwierdzić status studenta lub doktoranta.

Ile pieniędzy miesięcznie wydają studenci?Ile pieniędzy miesięcznie wydają studenci?Mikołaj Frączak

Ułatwienia dla studentów w czasie pandemii 

15 sierpnia 2021 roku w życie weszło nowe rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki. Uchyla ono czasowe ograniczenia funkcjonowania podmiotów systemu szkolnictwa wyższego w związku z trwającą epidemią koronawirusa. 

Rozporządzenie to wiąże się z koniecznością uzyskania „fizycznej” prolongaty legitymacji na kolejne semestry trwającego roku akademickiego. 

Nie zdążyłem przedłużyć legitymacji – co teraz?

Jak wyjaśnia w komunikacie Urząd Transportu Kolejowego „podróżny bez ważnej legitymacji nie będzie mógł korzystać z ulgi ustawowej. Podczas kontroli biletów przewoźnik ma prawo do naliczenia mu opłaty dodatkowej w wysokości 40-krotności ceny najtańszego biletu normalnego. W takiej sytuacji można ubiegać się o zwrot dodatkowo poniesionych kosztów lub umorzenie wezwania do zapłaty na zasadach wynikających z prawa przewozowego. Oznacza to, że w terminie 7 dni od daty przejazdu trzeba udokumentować przewoźnikowi, na drodze pisemnej reklamacji, uprawnienie do ulgowego przejazdu”.

Reklamacja z kopią legitymacji

Urząd Transportu Kolejowego zwraca uwagę, że do tego typu reklamacji (wliczając w to odwołanie od wezwania do zapłaty), należy załączyć kopię ważnej legitymacji. Kopia musi być potwierdzona za zgodność z oryginałem. Dodatkowo, konieczny będzie dowód wniesienia opłaty manipulacyjnej, kopia biletu, a także numer wezwania do zapłaty. 

W takim wypadku, o potwierdzenie zgodności dokumentu z oryginałem można poprosić w kasie biletowej danego przewoźnika. Innym rozwiązaniem jest wizyta w kancelarii notarialnej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!