Kiedy zmienić opony na zimowe? Prawo na ten temat milczy

Zmiana opon na zimowe nie jest uregulowana w żaden sposób w prawie. Nie zmienia to jednak faktu, że oprócz paragrafów, do określonych działań powinien nas mobilizować zdrowy rozsądek. Kiedy najlepiej zmienić opony. Na co należy zwrócić uwagę?

Kiedy zmienić opony na zimowe? Prawo na ten temat milczy
  • Michał Górecki
  • /
  • 19 października 2021

Zmiana opon a prawo 

W Polsce, podobnie jak w wielu innych europejskich krajach o zbliżonym do naszego klimacie, nie ma przepisów, które wskazują na obowiązek wymiany opon na zimowe. Ustawodawca wyszedł najwyraźniej z założenia, że każdy kierowca, kierując się zdrowym rozsądkiem i bezpieczeństwem, powinien zadbać o to, by w sezon zimowy wjechać z odpowiednim ogumieniem. 

Prawo reguluje jedynie minimalną głębokość bieżnika zarówno dla opon letnich, jak i zimowych. Zgodnie z przepisami to 1,6 mm. Dodatkowo, na jednej osi, konieczne jest używanie opon o identycznej rzeźbie. 

Jak sprawdzić wiek opony i nie dać się oszukać?Jak sprawdzić wiek opony i nie dać się oszukać?Mikołaj Frączak

Kiedy należy zmienić opony?

Skoro na temat wymiany opon na zimowe prawo milczy, warto pochylić się nad zaleceniami producentów ogumienia. Według badań naukowych opony letnie powinniśmy zmienić na „zimówki” w sytuacji, w której średnia temperatura spada poniżej siedmiu stopni Celsjusza. To bardzo umowna granica. Jeśli, ktoś dojeżdża do pracy na przykład wczesnym rankiem, kiedy zdarzają się już przygruntowe przymrozki, powinien zmienić ogumienie szybciej.

W wielu samochodach, na desce rozdzielczej samochodu zapala się kontrolka z piktogramem śnieżynki w momencie, w którym temperatura na zewnątrz spada poniżej 4 stopni Celsjusza. Jeżeli już zaświeca się taka sygnalizacja, absolutnie nie ma na co czekać. Temperatury przy samym gruncie potrafią spadać zdecydowanie poniżej zera. 

Kiedy są największe kolejki do wymiany opon?

Jak powiedzieli nam wulkanizatorzy zajmujący się wymianą opon w swoich punktach, najdłuższe kolejki pojawiają się w dwóch falach. Pierwsza, to okres bezpośrednio przed dniem Wszystkich Świętych, kiedy wielu kierowców wybiera się w daleką podróż i nie chce przykrych niespodzianek w trasie. Drugi rzut pojawia się w okolicach… pierwszego śniegu. „Wtedy telefony się urywają, a kolejka aut na podnośnik jest ogromna” – powiedział pan Paweł, który prowadzi swój punkt pod Warszawą. 

Policja apeluje o wymianę opon

O wymianę opon na zimowe apeluje także policja. Funkcjonariusze zwracają uwagę, że nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę i dobrze przygotować się do sezonu. Sezonowa wymiana ogumienia w naszym pojeździe to nie tylko kwestia bezpieczeństwa na drodze, ale również oszczędności w naszym portfelu. Skład mieszkanki opon letnich różni się bowiem od tej stosowanej w oponach zimowych. Opona letnia w niskich temperaturach staje się twardsza i w kontakcie z nawierzchnią drogi szybciej się zużywa, co znacznie skraca jej żywotność” – zachęca Komenda Główna Policji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!