Autostrada A4 zyska trzeci pas ruchu. Na którym odcinku?

Kolejny fragment polskiej autostrady zostanie poszerzony do trzech pasów ruchu na obu jezdniach. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o planowanej inwestycji na 17-kilometrowym odcinku autostrady A4, co wpłynie na komfort jazdy i bezpieczeństwo. Który fragment „A-czwórki” zostanie poszerzony?

Autostrada A4 zyska trzeci pas ruchu. Na którym odcinku?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 18 października 2021

A4 zostanie poszerzona

Zgodnie z komunikatem ministerstwa infrastruktury, autostrada A4 zostanie poszerzona na liczącym 17 kilometrów, małopolskim odcinku od Węzła Balice do ulicy Kąpielowej w Krakowie. Mówimy więc o jednym z najstarszych fragmentów A4 wybudowanym w latach 1986-1995. Trasa przebiega przez dolinę Wisły, na zachód od centrum stolicy Małopolski. 

Niestety, w czasach, w których powstał wspomniany odcinek autostrady, zazwyczaj nie tworzono rezerwy pod dobudowę trzeciego pasa ruchu, tak jak jest to na przykład na młodszej autostradzie A2 Warszawa-Łódź. Choćby z tego powodu przebudowa autostrady będzie się wiązała z budową nowych obiektów inżynierskich oraz rozbiórką starych. 

Autostrada A2 Warszawa-Łódź będzie szerszaAutostrada A2 Warszawa-Łódź będzie szerszaAnna Malinowska


Rozładowanie ruchu na obwodnicy Krakowa 

Na wspomnianym odcinku od lat utrzymuje się dość duże natężenie ruchu. To główna przyczyna podjęcia decyzji o inwestycji. Przy tej okazji rozbudowane zostaną węzły „Kraków Balice” oraz „Kraków Skawina”. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zwrócił uwagę na rolę autostrady A4 dla transportu w Małopolsce. W jego ocenie trasa ta wyczerpała już zaplanowaną przed laty przepustowość. W jego przekonaniu, podobna rozbudowa wymagana jest na całym odcinku autostrady A4 od granicy z Niemcami aż do Tarnowa. 

Przebudowa węzła Kraków Balice II

W ocenie ministerstwa oraz GDDKiA rozbudowa tego węzła jest niezbędna m.in. dla podjęcia prac przygotowawczych przebudowy całego układu komunikacji drogowej w tym miejscu oraz modernizacji Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice. 

Kiedy przebudowa autostrady A4 pod Krakowem?

Wszystko wskazuje na to, że na rozbudowę wspomnianego odcinka autostrady pod Krakowem kierowcy jeszcze będą musieli poczekać. 

Co prawda, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje, że przetarg na opracowanie niezbędnej dokumentacji projektowej zostanie ogłoszony jeszcze w styczniu 2022 roku. Jednak uzyskanie dokumentacji środowiskowej we wstępnym harmonogramie będzie możliwe około 2024 roku. Modernizacja Południowej Obwodnicy Krakowa będzie możliwa po tym, jak oddane zostanie do użytku północne obejście miasta w standardzie drogi ekspresowej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!