Autostrada A2 Warszawa-Łódź będzie szersza

Niedawno powstała, a już niebawem wrócą na nią drogowcy. Autostrada A2 Warszawa-Łódź będzie szersza. Dobudowany zostanie trzeci, wewnętrzny pas ruchu – informuje GDDKiA. Właśnie została wydana decyzja środowiskowa, która zezwala na taką inwestycję w województwie łódzkim. 

Autostrada A2 Warszawa-Łódź będzie szersza
  • Anna Malinowska
  • /
  • 23 czerwca 2021

Dodatkowy pas na A2

Jak zapewnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), prace zostaną przeprowadzone w taki sposób, że nie będzie konieczna rozbiórka żadnego obiektu przebiegającego nad autostradą. Jak się okazuje, projektanci, którzy wytyczali nowy szlak z Warszawy do Łodzi, przewidzieli możliwość poszerzenia trasy. I właśnie z tej możliwości chcą skorzystać drogowcy. 

Czy będą utrudnienia na A2?

Jest też druga strona medalu. W związku z pracami konieczne będzie wprowadzanie zmian organizacji ruchu. Nie obejdzie się bez przebudowy systemu melioracyjnego oraz powiększenia już istniejących zbiorników retencyjnych. 

Na całej długości odcinka objętego pracami wymieniona zostanie na wyższą siatka odgradzająca drogę. Powstanie także tzw. żabianka, czyli gęsta siatka zabezpieczająca najmniejsze zwierzęta przed wejściem na jezdnię. GDDKiA planuje także instalację nowych ekranów akustycznych. 

Czy zmieni się wzór drogowskazów na polskich drogach?Czy zmieni się wzór drogowskazów na polskich drogach?Michał Górecki

Autostrada A2 co się zmieni?

Jak zapewnia zarządca, dotychczasowy przekrój obu pasów ruchu w obu kierunkach, szerokich na 3,75 m oraz pas awaryjny zostanie zastąpiony trzema pasami w jedną stronę o szerokości 3,5 m każdy. Do tego należy doliczyć pas awaryjny. To oznacza, że szerokość pasa zieleni dzielącego jezdnie autostrady będzie zwężona z obecnych kilkunastu do zaledwie pięciu metrów. 

Kiedy przetarg na poszerzenie A2?

Według GDDKiA przetarg na tę inwestycję jest możliwy w trzecim kwartale 2021 roku. Projekt prac ma być wykonany już na początku 2023 r. Zarządca liczy, że nowa, poszerzona autostrada A2 Warszawa-Łódź będzie gotowa na przełomie 2025 i 2026 roku. 

Dlaczego autostrada A2 będzie poszerzana?

Rozbudowa autostrady A2 Warszawa-Łódź ma związek m.in. z planowaną budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, który będzie zlokalizowany w pobliżu wspomnianego odcinka A-dwójki. Autostrada jest głównym szlakiem drogowym łączącym wschód i zachód kraju na linii Świecko-Poznań-Łódź-Warszawa, a w przyszłości także dalej na wschód do granicy z Białorusią. 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!