Papierosy i alkohol – limity przewozowe na granicach UE
Przewożąc przez granicę Unii Europejskiej papierosy i alkohol należy pamiętać o limitach przewozowych, jakie obowiązują we wspólnocie. Wracając spoza UE, musimy pamiętać o ograniczeniach. Jeśli je złamiemy, musimy liczyć się z problemami. Co zrobić, by powrót z wakacji nie wiązał się ze złamaniem prawa lub koniecznością wniesienia opłat celno-skarbowych?
- Martyna Kowalska
- /
- 28 czerwca 2021
Ile papierosów można wwozić do UE
W przypadku papierosów oraz innych wyrobów tytoniowych przy wjeździe spoza wspólnoty obowiązują nas limity przewozowe. Są one uzależnione m.in. od rodzaju transportu, z jakiego korzystamy, przekraczając zewnętrzną granicę Unii Europejskiej.
Ile papierosów można przewieźć przez lądowe granice UE?
Czytając o limitach przewozowych dla osób wjeżdżających do Unii Europejskiej, bardzo istotne jest słowo „lub”, które pokazuje, że przewożąc wyroby tytoniowe, musimy się na coś zdecydować. Przewożąc np. papierosy w dopuszczalnym limicie, zapomnijmy np. o cygarach lub tytoniu do palenia.
Wjeżdżając do Unii Europejskiej przez granicę lądową, możemy mieć ze sobą tylko 40 papierosów, lub 20 cygaretek, lub 10 cygar, lub 50 gramów tytoniu do palenia.
Pamiątki z wakacji i… konflikt z prawemMikołaj Frączak
Ile papierosów można przywieźć do UE samolotem lub statkiem?
Nieco wyższe limity obowiązują w przypadku osób, które przybywają do Unii Europejskiej drogą powietrzną lub lądową. W takim przypadku możemy mieć przy sobie 200 papierosów, lub 100 cygaretek, lub 50 cygar, lub 250 gramów tytoniu do palenia.
Odszkodowanie za odwołany lot — jakie są prawa pasażera?Rafał Stępniewski
Płyn do papierosów elektronicznych na granicy UE
Jak czytamy na stronie ministerstwa finansów, z należności celno-podatkowych zwolnione są podczas wjazdu do UE: płyn do papierosów elektronicznych w ilości 1,5 ml w przypadku podróży powietrznej lub morskiej oraz 2,1 ml w przypadku podróży w transporcie innym niż lotniczy, czy morski.
Nieco inaczej wyglądają przepisy w odniesieniu do tzw. wyrobów nowatorskich, Mówimy wówczas o 0,04 kg w przypadku drogi lotniczej lub morskiej oraz 0,008 kg w przypadku innych form podróży, czyli np. przez drogowe przejścia graniczne.
Ile alkoholu można wwieźć do Unii Europejskiej?
W przypadku napojów alkoholowych o zwolnieniu z należności celnych i podatkowych mówimy w przypadku zachowania limitów przywozowych. Zgodnie z aktualnymi przepisami wynoszą one 1 litr alkoholu mocnego pow. 22% lub 2 litry alkoholu do 22% (np. likiery), a także 4 litry wina oraz 16 litrów piwa.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.