Jak sprawdzić jakość paliwa na stacji benzynowej?

Czy i jak można sprawdzić jakość paliwa na stacji benzynowej? Czy wyniki kontroli paliw są informacją publiczną? Jak się okazuje rezultaty ostatnich kontroli UOKiK na stacjach benzynowych można sprawdzić zarówno na specjalnej mapie przygotowanej przez regulatora, jak również w popularnej aplikacji nawigacyjnej ostrzegającej przed fotoradarami.

Jak sprawdzić jakość paliwa na stacji benzynowej?
  • Michał Górecki
  • /
  • 1 lipca 2021

Jakość paliw w Polsce

Niedawno w Dzienniku Prawnym pisaliśmy o wynikach kontroli paliw oferowanych na stacjach w Polsce. Niestety mimo poprawy sytuacji w ostatnich latach, wciąż nie brakuje miejsc, w których standardy oferowanych paliw mocno odbiegają od norm. 

W wakacje częściej wyruszamy w podróż. Jest zatem większe prawdopodobieństwo, że trafimy na nieuczciwy punkt sprzedaży paliw. Może się to skończyć nie tylko gorszym komfortem jazdy, ale także, przy regularnym tankowaniu złego paliwa — usterką silnika. Dlatego warto decydować się na zakup benzyny, oleju napędowego czy gazu LPG wyłącznie w sprawdzonych miejscach. Jak je sprawdzić?

Jakość paliw w Polsce – wyniki kontroliJakość paliw w Polsce – wyniki kontroliAnna Malinowska

Mapa kontroli stacji paliw

Na specjalnej stronie internetowej UOKiK zamieszcza bardzo dokładną mapę punktów skontrolowanych zarówno w 2020 jak i w 2021 roku. Można ją powiększyć do interesującego nas obszaru i sprawdzić jak konkretna stacja wypadła w czasie kontroli Inspekcji Handlowej. 

Stacje, które pozytywnie przeszły kontrole oznaczone są zielonym piktogramem kciuka skierowanego w górę oraz opisem, jakiego rodzaju paliwa dotyczyło badanie. Dodatkowo zamieszczono dokładne dane adresowe takiej stacji. 

Wyniki kontroli stacji paliw w aplikacji Yanosik

Jak informuje UOKiK od czerwca 2021 roku miejsca sprzedaży paliwa dobrej jakości można sprawdzić także w popularnej aplikacji nawigacyjnej Yanosik. 

O nowej funkcjonalności poinformowali także autorzy aplikacji. „Wystarczy kliknąć ikonę wybranej stacji na mapie w aplikacji, aby uzyskać informację, czy pozytywnie przeszła ona kontrolę UOKiK. Dzięki temu kierowcy mają pewność, że paliwo, które wlewają do baku spełnia wyznaczone normy” – czytamy na blogu Yanosika. Warunkiem jest zaktualizowanie aplikacji do najnowszej wersji, która jest już dostępna zarówno w wersji na system operacyjny Android, jak również iOS. 

Paliwo gorszej jakości nie spowoduje od razu awarii silnika w samochodzie. Niemniej, regularne tankowanie benzyny czy oleju napędowego niespełniających norm, może z czasem doprowadzić do kosztownych napraw” – wyjaśniają eksperci z Yanosika. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!