Zaginięcia dzieci na plaży. Jak chronić dziecko w tłumie?

Ratownicy WOPR i policjanci w miejscowościach wypoczynkowych co jakiś czas otrzymują informacje o kolejnym dziecku, które zgubiło się na plaży. Zazwyczaj na szczęcie kończy się na strachu, ale bliskość morza czy kąpieliska rodzi poważne zagrożenia. Jak chronić dziecko w tłumie. Jak reagować na zaginięcia dzieci na plaży?

Zaginięcia dzieci na plaży. Jak chronić dziecko w tłumie?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 8 lipca 2021

Dziecko zabłądziło na plaży

Takie historie niestety dość często zdarzają się w sezonie letnim. Jak informuje policja, kilka dni temu czteroletnia dziewczynka straciła orientację i zgubiła się w tłumie plażowiczów w Mielnie (Zachodniopomorskie). W poszukiwania włączyli się ratownicy wodni oraz policjanci. Wystraszone dziecko znalazło się kilometr dalej na sąsiedniej plaży w Unieściu.

Zaginięcia dzieci w sezonie letnim

Policjanci zwracają uwagę na stale powtarzający się scenariusz zagubień najmłodszych na plażach. Kiedy dzieci bawią się na plaży, wszystko wokół wygląda dla nich tak samo. Gdy odejdą trochę dalej, nie potrafią wrócić w to samo miejsce, a niekiedy zagubione potrafią pokonać nawet kilka kilometrów idąc plażą. Tak też było w tym przypadku” – ostrzega na swojej stronie internetowej Komenda Główna Policji, nawiązując do opisanej przed chwilą sytuacji z Mielna. 

Problem pojawia się, gdy dziecko bez opieki wchodzi do wody. Wówczas nieuwaga opiekunów może zakończyć się tragedią. 

Szczególny problem dotyczy najmłodszych dzieci, które nie potrafią się przedstawić. Stąd apel nie tylko do rodziców o większą uwagę, ale także dla osób postronnych, które mogą zauważyć dziecko przemieszczające się plażą bez opieki. Należy się nim zająć i zgłosić informację do najbliższego ratownika lub funkcjonariusza policji. 

Jak sprawdzić firmę turystyczną przed wakacjami?Jak sprawdzić firmę turystyczną przed wakacjami?Michał Górecki

Jak uniknąć zagubienia dzieci na plaży?

Policja apeluje, by nie zostawiać dziecka bez opieki nawet przez chwilę. Warto nauczyć je podstawowych danych – nie tylko swojego imienia i nazwiska, ale także imion oraz nazwisk rodziców, nazwy rodzinnego miasta. Kilka zdań, nawet szczątkowych, pozwoli na szybszą reakcję służb i powrót dziecka do opiekunów.

Straszenie dziecka policją

Policja zwraca uwagę, że nie brakuje rodziców, którzy straszą swoje pociechy „złym panem policjantem”. To poważny błąd. Dzieci powinny wiedzieć, że funkcjonariusz jest jego przyjacielem, który może pomóc w trudnej sytuacji. Dzieci, które się boją policji, nie potrafią podejść i poprosić o pomoc w przypadku zagubienia i reagują na mundur silnym stresem. 

Opaska z numerem telefonu do rodzica

Bardzo praktycznym gadżetem dla dzieci jest silikonowa opaska z numerem telefonu do mamy i taty. Często dzięki niej udaje się szybko odnaleźć wystraszonych zaginięciem dziecka rodziców. Wodoodporne opaski z wytłoczonym lub nadrukowanym numerem telefonu można kupić w internecie za kilka złotych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!