Nowe zasady wjazdu do Chorwacji

Wiele osób, które na początek lipca zaplanowały urlop w Chorwacji czeka (lub właśnie spotkała) niemiła niespodzianka. Władze w Zagrzebiu w środę, 30 czerwca zdecydowały, że od 1 lipca będą obowiązywały tam nowe zasady wjazdu do Chorwacji. Na granicy mamy prawo być poproszeni o negatywny wynik testu lub Unijny Certyfikat COVID-19. W przeciwnym razie może grozić kwarantanna!

Nowe zasady wjazdu do Chorwacji
  • Michał Górecki
  • /
  • 1 lipca 2021

Problemy z urlopem w Chorwacji

Jeszcze kilka dni temu Chorwacja wymieniana była w zestawieniach jako miejsce, w którym na granicy, nic poza dowodem osobistym nie będzie sprawdzane. Polska, jako kraj, w którym wszystkie województwa są tzw. zieloną strefą, miała być traktowana jako bezpieczne miejsce, z którego bez dodatkowych formalności, obowiązków, czy testów będzie można jechać wprost na dalmatyńskie wybrzeże. Nic z tego. Są nowe zasady. Władze tłumaczą je troską o bezpieczeństwo i strachem przed czwartą falą. 

Jak wygląda sytuacja na granicach?

Doniesienia z granic słoweńsko-chorwackiej oraz węgiersko-chorwackiej są sprzeczne. Jedni mówią o bezproblemowym wjeździe na podstawie dowodu, inni narzekają na długie kolejki oraz chaos. Patrząc jednak na obowiązujące przepisy, sytuacja mocno skomplikowała się, pod względem formalnym.

Unijny Certyfikat COVID w mObywatelu?Unijny Certyfikat COVID w mObywatelu?Michał Górecki

Czy Chorwacja jest w strefie Schengen?

Nie, Chorwacja mimo że od równych ośmiu lat (1 lipca przypada rocznica) jest członkiem Unii Europejskiej, nie jest w strefie Schengen. Same kontrole na granicach nie są niczym nadzwyczajnym. Wjazd do Chorwacji jest możliwy jednak bez paszportu. Wystarczy polski dowód osobisty.

Jak bez problemu wjechać do Chorwacji?

Zgodnie z przepisami wprowadzonymi przez Zagrzeb, bez problemów na terytorium Republiki Chorwacji wjadą osoby posiadające Unijny Certyfikat COVID, który potwierdza zaszczepienie, negatywny wynik testu z ostatnich dni lub bycie ozdrowieńcem. 

Inną możliwością jest przedstawienie ujemnego wyniku testu PCR, który nie jest starszy niż 72 godziny lub tzw. szybkiego testu antygenowego, który ma nie więcej niż 48 godzin. 

Chorwackie prawo dopuszcza także przekroczenie granicy przez osoby, które w ciągu pół roku od dnia zachorowania na COVID-19 przyjęły pierwszą dawkę szczepionki. 

Co istotne, przepisy chorwackie dopuszczają udokumentowanie przyjęcia pierwszej dawki szczepionek Pfizer, Moderna oraz Sputnik V (pod nazwą Gamaleya) o ile od ich przyjęcia upłynęło minimum 22 a maksimum 42 dni. W przypadku AstryZeneki, również w grę wchodzi jedna dawka, jednak od jej przyjęcia musi minąć od 22 do 84 dni. 

Do Chorwacji bez problemu wjadą ozdrowieńcy z odpowiednim zaświadczeniem, które zawiera dni przechodzenia choroby lub z dodatnim wynikiem testu PCR, który został wykonany w ciągu ostatnich 180 dni, ale nie później niż 11 dni przed datą wjazdu na teren Chorwacji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!