Unijny Certyfikat COVID w mObywatelu?
Cztery dni przed terminem, Unijny Certyfikat COVID został dołączony do rządowej aplikacji mObywatel – poinformowano na stronach rządowych. Teraz specjalny kod QR ułatwiający poruszanie się po UE oraz potwierdzający fakt zaszczepienia (lub negatywnego testu) znajdzie się w cyfrowym portfelu obok wirtualnego dowodu osobistego czy prawa jazdy.
- Michał Górecki
- /
- 21 czerwca 2021
Kiedy Unijny Certyfikat COVID w mObywatelu
Niestety mimo oficjalnej informacji na stronie internetowej, nie wszyscy użytkownicy mObywatela na Androidzie mogą zaktualizować aplikację do najwyższej wersji 3.0.3., (stan na 21.06.2021 godz: 15:15). Można się spodziewać, że w sklepie Play będzie ona jednak dostępna lada moment (obecna najwyższa 3.0.2.)
Niemniej perspektywa, dodania tego cyfrowego dokumentu do mObywatela w najbliższym czasie może być sporym ułatwieniem, dla osób zaszczepionych, które będą mogły dzięki kodowi QR potwierdzić ten fakt. To samo dotyczy osób, które właśnie przeszły testy w kierunku SAR-CoV-2 i uzyskały wynik negatywny lub są ozdrowieńcami.
Jak dodać UCC do mObywatela?
Dokument UCC do mObywatela można dodać w zaktualizowanej wersji aplikacji, przez opcję dodaj dokument. Należy pamiętać, że w przypadku, w którym posiadamy już krajowy kod QR musimy wyrazić zgodę na zastąpienie go bardziej praktyczną wersją unijną, czyli wspomnianym Unijnym Certyfikatem COVID. Szczegółowa instrukcja znajduje się tutaj.
Terminy ważności Unijnego Certyfikatu Covid (UCC)Martyna Kowalska
Unijny Certyfikat COVID w wersji papierowej
Nie ma znaczenia, czy będziemy posługiwali się UCC w wersji elektronicznej w telefonie czy w papierowej, choć trzeba przyznać, wersja w aplikacji jest ogromnym ułatwieniem. Teoretycznie możliwość wydruku UCC z kodem QR mamy w przychodni po przyjęciu drugiej dawki, ale w praktyce nie zawsze jest taka możliwość. Certyfikat możemy wydrukować również z poziomu Internetowego Konta Pacjenta.
Problemy ze skanowaniem kodu na telefonie
Może się zdarzyć, że kod z telefonu nie zostanie odczytany przez czytnik za pierwszym razem. W większości takich przypadków pomaga rozjaśnienie ekranu w ustawieniach smartfona. Wówczas czarno biały kod QR jest bardziej kontrastowy co ułatwia jego odczyt.
Nie warto więc w razie takich problemów wpadać w panikę. To analogiczna sytuacja, do tej jaka zdarza się w sklepach przy odczytywaniu mobilnych kart stałego klienta – rozjaśnienie ekranu zazwyczaj rozwiązuje problem.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.