Terminy ważności Unijnego Certyfikatu Covid (UCC)

Od początku czerwca obywatele Polski mogą ubiegać się o wystawienie Unijnego Certyfikatu Covid. Dokument zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej może być sporym ułatwieniem w podróżowaniu – dzięki niemu możliwe będzie uniknięcie wielu obostrzeń np. kwarantanny wjazdowej, czy obowiązkowych testów w kierunku SARS-CoV-2. Jakie będą terminy ważności UCC? Gdzie można się nim posługiwać?

Terminy ważności Unijnego Certyfikatu Covid (UCC)
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 4 czerwca 2021

Co to jest Unijny Certyfikat Covid?

O funkcjonalnościach oraz sposobie ubiegania się o Unijny Certyfikat Covid (UCC) pisaliśmy już w Dzienniku Prawnym w tym artykule. Polska jest już przyłączona do systemu od 1 czerwca, jednak niektóre funkcjonalności UCC np. dostęp do dokumentu przez aplikacje mobilne „mojeIKP” oraz „mObywatel” będzie możliwy dopiero po 25 czerwca 2021.

Jaki jest termin ważności Unijnego Certyfikatu Covid dla ozdrowieńców?

UCC będzie miał różne terminy ważności. W przypadku ozdrowieńców, będzie on wydawany po upływie 11 dni od otrzymania dodatniego wyniku testu PCR w kierunku SARS-CoV-2. Dokument wydany w takich okolicznościach będzie ważny przez 180 dni

Jaki jest termin ważności Unijnego Certyfikatu Covid po ujemnym teście?

Wydawane przez Polskę UCC w związku z otrzymanym negatywnym wynikiem testu COVID-19 będą miały najkrótszy termin ważności. Będzie to 48 godzin w przypadku testów PCR oraz antygenowych.

Jaki jest termin ważności Unijnego Certyfikatu Covid dla zaszczepionych?

Najdłuższy termin ważności będzie dotyczył certyfikatów UCC wydanych w związku z zaszczepieniem przeciw COVID-19. Osoby zaszczepione będą mogły posługiwać się dokumentem przez pełny rok tj. 12 miesięcy

Unijny Certyfikat Covid – jak go zdobyć?Unijny Certyfikat Covid – jak go zdobyć?Martyna Kowalska


Gdzie będą honorowane Unijne Certyfikaty Covid?

Unijne Certyfikaty Covid będą uznawane we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej, a także na terenie takich państw jak Islandia, Norwegia oraz Liechtenstein. Jak zapowiada ministerstwo zdrowia System Unijnego Certyfikatu Covid będzie stopniowo powiększany o podobne systemy tworzone w innych krajach świata. O poszerzeniu systemu unijnego decydować będzie Komisja Europejska”.

Kiedy zacznie działać system certyfikatów covidowych?

Teoretycznie podstawa prawna systemu UCC obowiązywać ma od 1 lipca 2021 roku, jednak od tego dnia nie wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej mogą zostać podłączone do tego systemu. Rozporządzenie daje bowiem sześciotygodniowy okres przejściowy dla tych państw, które potrzebują więcej czasu na wprowadzenie takich rozwiązań. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!