Gdzie i kiedy znikną szlabany na autostradach?

Jeszcze w 2021 roku znikną szlabany na dwóch odcinkach płatnych autostrad w Polsce. Prezydent podpisał ustawę, która dla części kierowców będzie oznaczała spore ułatwienia. Gdzie i kiedy znikną szlabany na autostradach? Jak będzie wyglądał pobór opłat na tych odcinkach? Odpowiadamy.

Gdzie i kiedy znikną szlabany na autostradach?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 4 czerwca 2021

Zmiany w systemie dróg płatnych

W ostatnim czasie sporo mówi się o zmianach, jakie od czerwca dotyczą kierowców aut ciężarowych, dla których uruchomiono zupełnie nowy system poboru opłat za przejazd na płatnych odcinkach dróg – tzw. e-Toll. Trzeba jednak pamiętać, że legislacyjne zmiany wdrożone przez ministerstwo finansów będą także dotyczyły w pewnym zakresie kierowców samochodów osobowych. 

O nowym systemie pisaliśmy już w Dzienniku Prawnym m.in. tutaj

Gdzie i od kiedy znikną szlabany na autostradach

Nowe przepisy umożliwią przejazd odcinkami autostrady A2 (Konin-Stryków) oraz A4 (Bielany Wrocławskie-Sośnica) bez zatrzymywania się w punktach poboru opłat przed szlabanem. Według zapowiedzi, takie rozwiązanie będzie obowiązywało tam już o 1 grudnia 2021 roku. 

Jak wyjaśnia odpowiedzialna za Krajową Administrację Skarbową wiceminister finansów Magdalena Rzeczkowska Rezygnacja z manualnego poboru opłaty za przejazd autostradą i wprowadzenie nowoczesnego systemu poboru opłat, jakim jest elektroniczny bilet autostradowy i opłata pobrana na podstawie danych geolokalizacyjnych pojazdu, pozwoli kierowcom na płynny przejazd bez konieczności zatrzymywania w miejscach poboru opłat”.

Jak przejść z systemu viaToll na eToll?Jak przejść z systemu viaToll na eToll?Michał Górecki

Jak zapłacić za autostradę po 1 grudnia 2021

W przypadku dwóch wymienionych odcinków dróg, płatność za przejazd autostradą kierowcy aut osobowych będą mogliuiścić na dwa sposoby.

Pierwszy to zakup biletu autostradowego np. w internecie lub fizycznie na stacji paliw, czy w kiosku. W takiej sytuacji jedyne, co będzie potrzebne, to podanie numeru rejestracyjnego pojazdu. „Bilet autostradowy każdorazowo będzie obowiązywał w określonym czasie i na danym odcinku autostrady, wskazanym przez kierowcę” – wyjaśniono na stronie ministerstwa finansów. 

Drugim sposobem będzie korzystanie z bezpłatnej aplikacji e-Toll, która umożliwi pobór opłaty na podstawie danych geolokalizacyjnych. Co ważne, nie będzie potrzebne do tego żadne dodatkowe urządzenie. Wystarczy smartfon z obsługą nawigacji GPS i to wszystko. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!