fb

Gdzie i kiedy znikną szlabany na autostradach?

Jeszcze w 2021 roku znikną szlabany na dwóch odcinkach płatnych autostrad w Polsce. Prezydent podpisał ustawę, która dla części kierowców będzie oznaczała spore ułatwienia. Gdzie i kiedy znikną szlabany na autostradach? Jak będzie wyglądał pobór opłat na tych odcinkach? Odpowiadamy.

Gdzie i kiedy znikną szlabany na autostradach?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 4 czerwca 2021

Zmiany w systemie dróg płatnych

W ostatnim czasie sporo mówi się o zmianach, jakie od czerwca dotyczą kierowców aut ciężarowych, dla których uruchomiono zupełnie nowy system poboru opłat za przejazd na płatnych odcinkach dróg – tzw. e-Toll. Trzeba jednak pamiętać, że legislacyjne zmiany wdrożone przez ministerstwo finansów będą także dotyczyły w pewnym zakresie kierowców samochodów osobowych. 

O nowym systemie pisaliśmy już w Dzienniku Prawnym m.in. tutaj

Gdzie i od kiedy znikną szlabany na autostradach

Nowe przepisy umożliwią przejazd odcinkami autostrady A2 (Konin-Stryków) oraz A4 (Bielany Wrocławskie-Sośnica) bez zatrzymywania się w punktach poboru opłat przed szlabanem. Według zapowiedzi, takie rozwiązanie będzie obowiązywało tam już o 1 grudnia 2021 roku. 

Jak wyjaśnia odpowiedzialna za Krajową Administrację Skarbową wiceminister finansów Magdalena Rzeczkowska Rezygnacja z manualnego poboru opłaty za przejazd autostradą i wprowadzenie nowoczesnego systemu poboru opłat, jakim jest elektroniczny bilet autostradowy i opłata pobrana na podstawie danych geolokalizacyjnych pojazdu, pozwoli kierowcom na płynny przejazd bez konieczności zatrzymywania w miejscach poboru opłat”.

Jak przejść z systemu viaToll na eToll?Jak przejść z systemu viaToll na eToll?Michał Górecki

Jak zapłacić za autostradę po 1 grudnia 2021

W przypadku dwóch wymienionych odcinków dróg, płatność za przejazd autostradą kierowcy aut osobowych będą mogliuiścić na dwa sposoby.

Pierwszy to zakup biletu autostradowego np. w internecie lub fizycznie na stacji paliw, czy w kiosku. W takiej sytuacji jedyne, co będzie potrzebne, to podanie numeru rejestracyjnego pojazdu. „Bilet autostradowy każdorazowo będzie obowiązywał w określonym czasie i na danym odcinku autostrady, wskazanym przez kierowcę” – wyjaśniono na stronie ministerstwa finansów. 

Drugim sposobem będzie korzystanie z bezpłatnej aplikacji e-Toll, która umożliwi pobór opłaty na podstawie danych geolokalizacyjnych. Co ważne, nie będzie potrzebne do tego żadne dodatkowe urządzenie. Wystarczy smartfon z obsługą nawigacji GPS i to wszystko. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Kiedy 14. emerytura 2022?
Emerytura

Kiedy 14. emerytura 2022?

14. emerytura 2022 nie zostanie wypłacona jak rok temu w listopadzie, a w sierpniu – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Według szacunków resortu, w tym roku na...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!