Światła do jazdy dziennej, mijania, drogowe, przeciwmgłowe – kiedy używać?

Niby każdy przerabiał to na kursie, ale patrząc na stosowanie się do przepisów dotyczących używania świateł podczas jazdy, wielu kierowców powinno zrobić sobie powtórkę z kodeksu drogowego. Światła do jazdy dziennej, mijania, drogowe, przeciwmgłowe – kiedy używać?

Światła do jazdy dziennej, mijania, drogowe, przeciwmgłowe – kiedy używać?
  • Iga Gradzka
  • /
  • 7 czerwca 2021

Światła do jazdy dziennej i mijania

Wielu kierowców w leciwych pojazdach montuje światła LED do jazdy dziennej i używa ich non-stop, nawet w czasie opadów atmosferycznych, czy mgły nie zdając sobie sprawy z faktu, że naraża się nie tylko na mandat, ale zagraża także bezpieczeństwu. Nie wspominając już o fakcie, że niektóre z montowanych we własnym zakresie świateł, bardziej nadajesię do kategorii motoryzacyjnych gadżetów, niż spełniającego normy oświetlenia zewnętrznego pojazdu.

Sporo zarzutów można skierować także wobec osób, których samochody są już wyposażone w dobre oświetlenie do jazdy dziennej, lecz używane w niewłaściwych warunkach np. po zmierzchu, może przynieść efekt, jak w poprzednim przypadku. Warto pamiętać, kiedy zamiast świateł do jazdy dziennej powinniśmy użyć świateł mijania.

Nowe oznaczenia samochodów policyjnychNowe oznaczenia samochodów policyjnychMikołaj Frączak

Światła do jazdy dziennej i mijania w kodeksie drogowym

Tę materię dokładnie opisuje ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym, której aktualny tekst jednolity znajdziemy pod tym linkiem

Zgodnie z artykułem 51: Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza”, ale „W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący może używać świateł do jazdy dziennej”.

Ustawodawca daje więc wybór – ale tylko od świtu do zmierzchu. To jest ten czas, kiedy spokojnie możemy włączyć światła do jazdy dziennej. Zresztą sama nazwa „światła do jazdy dziennej” – nie pozostawia złudzeń co do ich prawidłowego zastosowania.

Sytuacja zmienia się jednak, kiedy warunki atmosferyczne wpływają na widoczność i musimy być lepiej widoczni na drodze.


Światła mijania i przeciwmgłowe w trudnych warunkach

W warunkach ograniczonej widoczności lepiej zapomnieć o światłach do jazdy dziennej. Zgodnie z przepisami, obowiązkiem kierowcy jest: „włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie”. Co więcej, kierowca poza obszarem zabudowanym podczas mgły powinien „dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe w czasie wyprzedzania lub omijania”

Kiedy włączyć tylne światła przeciwmgłowe?

Tylne światła przeciwmgłowe mają to do siebie, że nieprawidłowo stosowane mogą oślepiać kierowcę jadącego za nami. Intensywne, czerwone światło powinno być włączane jedynie w uzasadnionych przypadkach. Zgodnie z kodeksem drogowym, należy je włączyć tylko wtedy, kiedy przejrzystość powietrza spada poniżej 50 m. „W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła” – czytamy w przepisach Ustawy o ruchu drogowym. 


Światła „długie” – kiedy używać?

Warto również pilnować się, kiedy jedziemy na światłach drogowych, nazywanych popularnie „długimi”. Kodeks warunkuje jednak stosowanie takich świateł. Nie można bowiem oślepiać innych kierujących lub pieszych w kolumnie.

Ponadto „kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się: pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe — drugi jest obowiązany uczynić to samo; do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony; pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!