Nowe oznaczenia samochodów policyjnych

Polskie radiowozy będą malowane "po nowemu". Jeśli wszystkie procedury formalne zostaną spełnione, na ulice mają wyjechać już pod koniec 2020 roku.

Nowe oznaczenia samochodów policyjnych
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 24 lipca 2020

Już niedługo policyjne radiowozy otrzymają nowe malowanie. Na samochodach będzie napis, pojawi się też dodatkowy, żółty kolor na karoserii. Auta przypominać będą wozy brytyjskie, czy niemieckie.

Już nie tylko srebrny i niebieski ale i żółty kolor zdobić będą policyjne radiowozy. Wszystko po to by pojazdy były jeszcze bardziej widoczne. Sporą zmianą ma być też umieszczenie na samochodach napisu „Pomagamy i chronimy”. To wzorowanie się na amerykańskich radiowozach, które podobne sentencje mają wypisane na autach od lat.

Choć pierwsze prototypy malowania radiowozów po nowemu pojawiły się na targach sprzętu policyjnego już w 2019 r., to plan zmiany wyglądu radiowozów policjanci ogłaszają dopiero teraz. Policja chce przeprowadzić metamorfozę pojazdów bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Jak tłumaczy mediom inspektor Mariusz Czajka, rzecznik komendanta głównego policji, każdy nowy policyjny pojazd będzie miał nowe malowanie.

Elementy malowania radiowozu

Wśród nowych elementów, które znajdą się na zmienionym malowaniu będą m.in. napis „Policja” na masce pojazdu. Może on być dodatkowo odwrócony, tak by był widoczny w lusterku samochodu poprzedzającego. Na masce znajdzie się też gwiazda, która będzie otaczała numer alarmowy 112. Na samochodzie znajdziemy też napis „Pomagamy i chronimy”. Jest on wzorowany na haśle „to serve and protect”, który znajduje się na amerykańskich radiowozach. Nowością będzie też oznaczenie pojazdów numerami taktycznymi. Każdy pojazd policyjny będzie miał niepowtarzalny numer w skali kraju. Oznaczenie to będzie składać się z wyróżnika literowego, który określa do które jednostki pojazd należy i ciągu cyfr stanowiących indywidualne oznaczenie pojazdu. Ma to pomagać w identyfikacji konkretnych pojazdów podczas działań operacyjnych.

Zmiana oznakowania wprowadzana jest głównie po to by zwiększyć poziom widoczności radiowozów, a co za tym idzie bezpieczeństwo policjantów.

Zmianą, która jest zdecydowanie rewolucyjna to napis „pomagamy i chronimy”. Pomysł na takie oznaczenie pojawił się już 2016 roku, gdy ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, ogłosił konkurs na hasło, które znajdzie się na nowych radiowozach.

Na razie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia, które ma pozwolić na zastosowanie nowego malowania. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to polskie radiowozy z dodatkowymi elementami pojawić się powinny na ulicach już w czwartym kwartale tego roku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!