Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS?

Czasem nie wystarczy jedynie terminowe uiszczanie składek ZUS. Są sytuacje (np. zaciągnięcie kredytu na firmę) w których musimy to potwierdzić urzędowym dokumentem, a nie jedynie oświadczeniem. Jeżeli potrzebujemy zaświadczenia o braku zaległości opłacaniu składek np. na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Emerytur Pomostowych lub Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, musimy uzyskać stosowne potwierdzenie. Poniżej podpowiedź, co zrobić by trafiło ono w nasze ręce.

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 29 lipca 2020

Zaświadczenie o niezaleganiu względem ZUS – jak zdobyć?

Obecnie, zgodnie z informacją zawartą na stronie biznes.gov.pl istnieją trzy formy ubiegania się o takie zaświadczenie. Możemy to zrobić osobiście, listownie oraz za pomocą internetu. Nie jest prawdą, że taki dokument  można otrzymać tylko wtedy, kiedy jesteśmy płatnikami ZUS, tzn. że nasza firma została wpisana jako płatnik w KSI ZUS czyli Kompleksowym Systemie Informatycznym Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli tak nie jest, otrzymamy zaświadczenie, które stwierdzi, że nasza firma nie jest wpisana do rejestru płatników KSI ZUS.

Jak złożyć wniosek papierowy o zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na tradycyjną drogę uzyskania zaświadczenia musimy złożyć stosowny wniosek w najbliższej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pomoże nam w tym  formularz, w którym określimy m.in. sposób odbioru gotowego zaświadczenia. To ważne, bo również i w tym przypadku ZUS przewiduje odbiór elektronicznego dokumentu za pośrednictwem konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Sam formularz nie jest skomplikowany. Wpisujemy tam wyłącznie najważniejsze dane identyfikujące firmę. Możemy również określić liczbę egzemplarzy zaświadczenia, o które się staramy.

Może się tak zdarzyć, że z powodu braku czasu, chcemy upoważnić kogoś do odbioru gotowego zaświadczenia. Wówczas oprócz formularza wniosku niezbędny będzie jeszcze jeden dokument – formularz PEL dzięki któremu możemy nadać komuś stosowne pełnomocnictwo.

Jak złożyć przez internet wniosek o zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS?

Jeśli chcemy zaoszczędzić czas na wizycie w ZUSie możemy skorzystać z drogi elektronicznej, klikając w zakładkę „załatw online” na stronie biznes.gov.pl. Musimy jednak pamiętać, że w tej sytuacji musimy mieć możliwość zalogowania się do systemu na przykład używając Profilu Zaufanego lub elektronicznego Dowodu Osobistego. Tak jak w innych przypadkach, również i tutaj konieczne jest złożenie e-podpisu

Co zawiera zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS?

Po złożeniu kompletnego wniosku, urzędnicy ZUS sprawdzą jak wygląda stan rozliczeń i wpłat składek, które zostały zewidencjonowano na naszym koncie. W sytuacji, w której nie mamy zadłużenia, ZUS wystawi nam zaświadczenie, w którym potwierdzi, że nie mamy zaległości w opłacaniu składek na: ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

Ile kosztuje i ile się czeka na zaświadczenie ZUS ws. składek?

Omawiane zaświadczenie można otrzymać bezpłatnie. Zgodnie z przepisami, ZUS przygotuje nam je w terminie siedmiu dni od dnia złożenia kompletnego wniosku. Jeżeli nasza sprawa, nie budzi wątpliwości urzędu istnieje szansa, że stosowny dokument otrzymamy natychmiast (!)

ZUS nie wydał mi zaświadczenia o niezaleganiu składek. Czy można się odwołać?

Jeśli okaże się, że ZUS odmówi nam wydanie zaświadczenia, o które wnioskowaliśmy otrzymamy odpowiednią decyzję. Zgodnie z prawem można się od niej odwołać, o czym przeczytamy w stosownym pouczeniu znajdującym się w decyzji. Właściwą instytucją rozpatrującą odwołanie będzie w tym przypadku sąd okręgowy właściwy ze względu na miejsca zamieszkania płatnika.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Jakie są kary dla pracowników?
Praca

Jakie są kary dla pracowników?

Kodek pracy reguluje m.in. kwestie kar dla pracowników od pracodawcy. Ta najlżejsza to upomnienie ustne lub pisemne. Co jeszcze może czekać niezdyscyplinowanego pracownika?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!