Jak rozwiązać problem braku miejsc parkingowych pod firmą?

Wiele firm, nie tylko tych znajdujących się w dużych miastach, zderza się z problemem niewystarczającej liczby miejsc parkingowych na terenie siedziby lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Rodzi to przeróżne problemy – od kwestii związanych z punktualnością rozpoczęcia pracy, po nieporozumienia między pracownikami czy sąsiadującymi ze sobą firmami. Choćby z tego powodu warto wprowadzić odpowiednią politykę zarządzania miejscami parkingowymi.

Jak rozwiązać problem braku miejsc parkingowych pod firmą?
  • Michał Górecki
  • /
  • 28 lipca 2020

Parking jako benefit

Czasem jedynym minusem nowoczesnych i komfortowych biurowców jest przestrzeń do parkowania pojazdów dla pracowników. Wykupienie kolejnych miejsc postojowych w parkingu podziemnym wiąże się z bardzo wysokimi kosztami – o ile w ogóle są jeszcze dostępne. Z tego powodu, wielu pracodawców traktuje miejsce parkingowe jako benefit dla kluczowych pracowników danej firmy. Choć rozwiązanie to pozwala uregulować dostępność posiadanych miejsc, nie rozwiązuje problemu w całości. Co zatem z pozostałymi pracownikami dojeżdżającymi do firmy własnymi autami?

Dopłaty dla korzystających z komunikacji miejskiej

Istnieją firmy, które decydują się na wprowadzenie systemu dopłat do biletów miesięcznych uprawniających do przemieszczania się komunikacją miejską. Niektóre wręcz zwracają koszty doładowania kart miejskich. Co ciekawe takie rozwiązanie wpisuje się w nowoczesne elementy CSR (odpowiedzialność społeczna biznesu) zakładające ograniczenie śladu węglowego i troskę o środowisko naturalne. Niestety, nie dla każdego pracownika będzie to rozwiązanie optymalne na przykład ze względu na „domową logistykę” związaną z odwożeniem dzieci do przedszkoli czy szkół.

Nagrody dla rowerzystów i pieszych

Znane są przypadki pracodawców, którzy na różne sposoby promują pracowników dojeżdżających do pracy rowerem. Są to różnego rodzaju nagrody czy dodatki do pensji. Niektórzy decydują się na przyznanie np. kompletu gadżetów dla miłośników dwóch kółek lub kart podarunkowych (lub zniżkowych) do sklepów sportowych. Należy zawsze przy tym pamiętać o zapewnieniu odpowiednich miejsc pozwalających na bezpieczne pozostawienie jednośladu pod firmą. To samo dotyczy także motocykli i skuterów – dużo taniej i łatwiej jest zagospodarować miejsce dla takich pojazdów niż pełnowymiarowe miejsca parkingowe dla samochodów osobowych.

Oszczędności związane z home office

W związku z wysokimi kosztami utrzymania miejsca parkingowego, a także odpowiedniej przestrzeni biurowej, niektóre firmy w porozumieniu z pracownikiem decydują się na objęcie danego stanowiska pracą zdalną, wykonywaną z domu. Jeżeli osoba zatrudniona jest w stanie odnaleźć się w takiej rzeczywistości i nie odbije się to na wydajności jej pracy, to bardzo prosta droga do niemałych oszczędności dla pracodawcy (i nie chodzi tu jedynie o miejsce parkingowe). Ostatni lockdown związany z pandemią koronawirusa pokazał, że w wielu zakładach praca zdalna jest dobrą alternatywą pozwalającą na wydajniejszą i wygodniejszą pracę. Kluczowe są tutaj jednak personalne predyspozycje pracownika, który w rzeczywistości domowego biura musi potrafić się odnaleźć.

Zmianowy tryb pracy

Nie zawsze możliwe jest wprowadzenie home office, a obecność pracownika w biurze jest konieczna. Są firmy, które oszczędzają na miejscach parkingowych i przestrzeni biurowej wprowadzając zmianowy tryb pracy. Oczywiście w nie każdej branży się one sprawdzą. Tam gdzie kluczowy jest kontakt z klientem w określonych godzinach jakakolwiek „zmianowość” nie wchodzi w grę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!