Wakacyjna korekta rozkładu jazdy na kolei – od 13 czerwca 2021

Wakacyjna korekta rozkładu na kolei zostanie wprowadzona w niedzielę, 13 czerwca 2021 roku – informuje spółka PKP Polskie Linie Kolejowe. Przybędą nowe przystanki oraz połączenia, w tym także sezonowe. Osoby regularnie podróżujące pociągami np. do pracy powinny sprawdzić nowe godziny połączeń.

Wakacyjna korekta rozkładu jazdy na kolei – od 13 czerwca 2021
  • Anna Malinowska
  • /
  • 8 czerwca 2021

Nowości w kolejowym rozkładzie jazdy 


Jak zapowiada PKP-PLK dzięki korekcie rozkładu jazdy zwiększy się dostępność podróżnych do kolei. Powstanie 10 nowych przystanków kolejowych, m.in. w Łodzi, Krakowie oraz Olsztynie. Powrócą także połączenia międzyregionalne do Zakopanego oraz Hajnówki. Dodatkowo w wielu miejscach uruchomione zostaną wakacyjne połączenia do popularnych miejscowości turystycznych oraz uzdrowisk. 


Co się zmieni w rozkładzie jazdy PKP?


Wg PKP-PLK porównując obecny rozkład do ubiegłorocznych wakacji, podróżni zyskają m.in. dostęp do dodatkowych przystanków. W wielu miejscach zmodyfikowano infrastrukturę, dostosowując ją do potrzeb osób niepełnosprawnych np. dzięki pochylniom, czy windom na peronach. 

Bilety kolejowe na mObywateluBilety kolejowe na mObywateluMikołaj Frączak


Od kiedy więcej połączeń kolejowych?


Przeprowadzone w ostatnim czasie modernizacje linii kolejowych wpłyną m.in. na powstanie po 13 czerwca nowych, krótszych połączeń realizowanych z większą częstotliwością m.in. na takich popularnych trasach jak Warszawa-Lublin, Kraków-Katowice, Kraków-Wrocław, Katowice-Wrocław – wynika z informacji opublikowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe. 


W ocenie prezesa PKP PLK S.A. Ireneusza Merchla, inwestycje prowadzone na sieci kolejowej powinny przełożyć się na wzrost roli kolei zarówno w codziennych podróżach, jak i tych związanych z letnim wypoczynkiem. Sprzyjają temu nowe przystanki oraz przebudowane perony, które zwiększają dostępność do kolei dla wszystkich pasażerów. Wykorzystujemy środki unijne i budżetowe, aby zapewnić coraz bardziej atrakcyjne podróże na trasach dalekobieżnych oraz w regionach” – powiedział.


Pociągiem na Podlasie


Oprócz pociągów regionalnych do podlaskiej Hajnówki pojadą także pociągi dalekobieżne. PKP Intercity zwraca uwagę, że od tej pory będzie obsługiwała także południową część województwa podlaskiego. Dzięki temu mieszkańcy wielu miejscowości zyskają bezpośrednie połączenie zarówno z Warszawą, jak również Trójmiastem.


Pociągiem w Bieszczady

Kolejną nowością na mapie połączeń dalekobieżnych w Polsce będzie także dołączenie do sieci stacji obsługiwanych przez PKP Intercity przystanku Uherce Minieralne położonego w Bieszczadach. 


Pociągiem do Zakopanego


Od 26 czerwca 2021 roku powracają bezpośrednie połączenia z Krakowa, Trójmiasta i Warszawy do Zakopanego. Po drodze zmodernizowane zostały perony w takich w turystycznych miejscowościach jak Sucha Beskidzka, Jordanów, Raba Wyżna oraz Pyzówka. 


Pociągiem z Radomia do Warszawy


Od 28 czerwca w rozkładzie jazdy pojawią się bezpośrednie połączenia Radom-Warszawa, które z pewnością zwiększą możliwości komunikacyjne w województwie mazowieckim. Na tej trasie znalazły się dodatkowe, przebudowane przystanki w Lesiowie oraz Radomiu Starej Woli.


Nowe połączenia kolejowe na Pomorzu


PKP PLK informuje także o zrewitalizowanej linii na Pomorzu, która pozwoli na przywrócenie połączeń na trasie z Malborka do Kwidzyna. W kilku miejscowościach tj. Kwidzynie, Gościszewie, Sztumskiej Wsi, Ryjewie, Sztumie oraz Brachlewie oddano do użytku nowoczesne perony, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych


Pociągi wakacyjne – gdzie można pojechać?


Koleje uruchomią także sezonowe połączenia na czas wakacji. Dzięki nim będzie można pojechać pociągiem na takich trasach jak Chełm-Włodawa (Lubelskie), Kielce-Busko-Zdrój (Świętokrzyskie) oraz Białystok-Waliły (Podlaskie). 


Lista nowych przystanków kolejowych


13 czerwca do dyspozycji podróżnych oddanych zostanie 10 przystanków kolejowych – cytujemy za komunikatem PKP PLK: „aglomeracji krakowskiej na trasie z Krakowa do Skawiny przygotowano Kraków Opatkowice i Skawinę Jagielnię. Mieszkańcy aglomeracji łódzkiej zyskują nowe przystanki: Łódź Retkinia i Łódź Warszawska. Dostęp do kolei w Olsztynie zwiększą: Olsztyn Likusy, Olsztyn Redykajny, Olsztyn Jezioro Ukiel. Komunikację w mieście ułatwi też dodatkowy peron na przystanku Olsztyn Śródmieście. Na Opolszczyźnie pasażerowie połączeń regionalnych wsiądą do pociągów z nowych przystanków Szydłów Centrum i Goszczowice na trasie Opole – Nysa”. 


Kiedy będzie obowiązywał wakacyjny rozkład jazdy?


Wakacyjny rozkład jazdy zapoczątkowany korektą 13 czerwca będzie obowiązywał do 28 czerwca. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!