Unijny Certyfikat Covid – jak go zdobyć?

Unijny Certyfikat Covid – jak go zdobyć? Od początku czerwca można stać się posiadaczem Unijnego Certyfikatu Covid. Składają się na niego kod QR oraz identyfikator, które można okazać podczas przekraczania granic. W zamyśle Brukseli rozwiązanie to ma ułatwić pracę służbom granicznym oraz sanitarnym, a osobom posiadającym dokument pozwoli uniknąć kwarantanny lub dodatkowych testów.

Unijny Certyfikat Covid – jak go zdobyć?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 2 czerwca 2021

Jak otrzymać Unijny Certyfikat Covid

Unijny Certyfikat Covid (UCC) jest dostępny od początku czerwca na Internetowym Koncie Pacjenta pod adresem pacjent.gov.pl. Można go odtworzyć poprzez mobilną aplikację mojeIKP oraz mObywatel. Kod QR może zostać wyświetlony na ekranie i zeskanowany w razie potrzeby przez zainteresowane służby np. straż graniczną.

Warto jednak pamiętać, że zarówno w aplikacji mojeIKP, jak i mObywatel dokument będzie dostępny nieco później, bo dopiero od 25 czerwca 2021 roku. 

Czy Unijny Certyfikat Covid jest w formie papierowej?

Oczywiście, Unijny Certyfikat Covid można otrzymać także w tradycyjnej formie papierowej. Będzie to możliwe np. w punkcie szczepień po otrzymaniu preparatu. Ozdrowieńcy oraz osoby z negatywnym wynikiem testu mogą wnieść o wydrukowanie tego dokumentu np. przez pielęgniarkę POZ lub innego pracownika przychodni uprawnionego do korzystania z aplikacji gabinetowej połączonej z systemem e-zdrowie P1. 

Program rehabilitacji postcovidowej – jak skorzystać?Program rehabilitacji postcovidowej – jak skorzystać?Mikołaj Frączak


Czy Unijny Certyfikat Covid jest dokumentem podróży?

Nie. UCC nie zastępuje ani paszportu, ani dowodu osobistego. Wbrew obiegowym opiniom, nie może być również tak, że jest on warunkiem wstępnym do wpuszczenia pasażera na pokład samolotu, pociągu, autobusu czy statku. 

System Unijny Certyfikat Covid powstaje m.in. po to, by niwelować różnice w zakresie stosowanych przez państwa członkowskie obostrzeń i ograniczeń dla swobody przemieszczania oraz wzorów dokumentów potwierdzających status osoby przekraczającej granice. Jednocześnie, certyfikat nie będzie warunkiem wstępnym dla ewentualnej podróży, ani nie będzie w sposób bezwarunkowy do niej uprawniał” – wyjaśniono w informacji opublikowanych na rządowych stronach. 

Cechy Unijnego Certyfikatu Covid

Wśród najważniejszych cech certyfikatu UCC znajduje się możliwość używania go zarówno w wersji papierowej jak i cyfrowej. Po drugie musi zawierać kod QR ułatwiający sprawdzenie zapisanych w systemie danych. 

Dokument musi być wystawiony w dwóch językach – narodowym oraz angielskim. Jego wydanie nie będzie wiązało się za jakimikolwiek opłatami – jest on zupełnie bezpłatny. Dokument zarówno w wersji papierowej jak i elektronicznej będzie odpowiednio zabezpieczony. UCC jest ważny we wszystkich krajach Unii Europejskiej. 

Weryfikacja Unijnego Certyfikatu Covid

Weryfikacja certyfikatów UCC w Polsce będzie możliwa poprzez aplikację weryfikującą. Ma być ona dostępna od 10 czerwca zarówno na platformie Google Play, jaki i AppStore. Jej działanie będzie polegało na możliwości odczytania kodu QR z dokumentu. Specjalnie dedykowane rozwiązania będą również w dyspozycji Straży Granicznej. 

Dzięki temu osoba weryfikująca będzie mogła stwierdzić, jaki status ma posiadacz certyfikatu, który został zaszczepiony przeciw COVID-19, posiada negatywny wynik testu lub przebył chorobę COVID-19 – i na tej podstawie będzie mógł przekraczać wewnętrzne granice Unii” – czytamy na rządowych stronach.

Oficjalny start działania Unijnego Certyfikatu Covid

Zgodnie z przewidywaniami Komisji Europejskiej UCC ma obowiązywać od 1 lipca 2021 roku, jednak jak się okazuje, od tego terminu, nie wszystkie kraje mogą być podłączone do unijnego systemu. Dlatego KE zakłada sześciotygodniowy okres przejściowy dla państw członkowskich. Nie zmienia to faktu, że centralna infrastruktura informatyczna zaczęła działać już z początkiem czerwca. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!