Pamiątki z wakacji i… konflikt z prawem

Czasem pamiątki z wakacji mogą doprowadzić do konfliktu z prawem. Przepisy zabraniają m.in. przywozu koralowców, które są chronione prawem międzynarodowym. W ostatnich dniach funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej odkryli na warszawskim Okęciu rekordową liczbę… koralowców z Indonezji. Część nie przeżyła transportu.

Pamiątki z wakacji i… konflikt z prawem
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 25 czerwca 2021

Konwencja waszyngtońska a import zwierząt

W opisywanym przez KAS przypadku, na trop nielegalnego importu koralowców funkcjonariuszy naprowadziły rozbieżności w dokumentacji. Zauważono m.in. niezgodność z deklaracją importera oraz zezwoleniami, jakie wynikają z CITES, czyli tzw. konwencji waszyngtońskiej. Rewizja 50 kartonów doprowadziła do ujawnienia 883 okazów chronionych koralowców rafotwórczych.

Co dzieje się ze zwierzętami przejętymi przez celników? 

Zawartość przesyłki ocenili eksperci z warszawskiego ogrodu zoologicznego. W tym przypadku zadaniem KAS i ogrodów zoologicznych było uratowanie jak największej liczby koralowców i zapewnienie im fachowej opieki do zakończenia sprawy sądowej”– poinformowano w komunikacie Krajowej Administracji Skarbowej. 

Do stołecznego ZOO trafiło łącznie 764 żywych osobników różniących się, co do gatunków. Część okazów trafiło także do ogrodów zoologicznych we Wrocławiu i Płocku. Jak zaznaczyli celnicy, spora część koralowców nie przetrwała bardzo długiej podróży z dalekiej Indonezji. 

Sprawa trafiła do Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie. 

Startuje e-TollStartuje e-TollAnna Malinowska

Transport zwierząt podlegających ochronie

Jak przypomina Krajowa Administracja Skarbowa - „rząd koralowców rafotwórczych (Scleractinia) wyróżnia ponad 1300 gatunków zwierząt, do których należą kolonialne polipy, tworzące masę wapienną wysp koralowych, tzw. atoli. Wszystkie gatunki koralowców rafotwórczych (Scleractinia spp) są gatunkami chronionymi, wyszczególnionymi na liście Konwencji Waszyngtońskiej CITES”.

Zgodnie z prawem, taki transgraniczny transport musi się wiązać nie tylko ze zgłoszeniem celnym, ale również przedstawieniem zezwoleń eksportowo-importowych. Ich wystawcami muszą być odpowiednie organy zarówno w kraju eksportu, jak i importu żywych organizmów. 

Jaka kara za przewóz koralowców przez granicę?

Przewóz koralowców rafotwórczych, który nie spełnia szczegółowych warunków wynikających z prawa krajowego, jak i międzynarodowego grozi karą więzienia od 3 miesięcy do nawet 5 lat. 

KAS zwraca uwagę, że wielu turystów odwiedzających Daleki Wschód oraz Oceanię decyduje się na przywóz nie tylko żywych okazów koralowców, ale także ich szkieletów. Tego typu proceder przyczynia się do ginięcia rafy koralowej. Krajowa Administracja Skarbowa oraz znawcy przyrody apelują o powstrzymanie się od przywożenia tego typu pamiątek. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!