Startuje e-Toll

Na płatnych odcinkach dróg stratuje nowy system poboru opłat e-Toll (24.06). O inauguracji nowego sposobu pobierania opłat drogowych poinformowało właśnie ministerstwo finansów oraz Krajowa Administracja Skarbowa. Dotyczy zarówno aut ciężarowych jak i osobówek. 

Startuje e-Toll
  • Anna Malinowska
  • /
  • 24 czerwca 2021

Kiedy startuje e-Toll

System poboru opłat e-Toll startuje 24.06.2021 roku. Wcześniej pisaliśmy o przygotowaniach do tego momentu. W tym artykule w Dzienniku Prawnym pisaliśmy o uruchomieniu strony internetowej systemu. Później o możliwości rejestracji – o sposobach dołączenia do e-Toll przeczytasz tutaj. Zgodnie z zapowiedziami cały system rejestracji rzeczywiście wygląda sprawnie, a do dyspozycji użytkowników pozostawiono Internetowe Konto Klienta, które ułatwia zarządzanie płatnościami oraz pozwala na kompletowanie dokumentów finansowych w wersji cyfrowej. 

E-toll zastapi viaToll

Dni starego systemu viaToll opartego na radiowej komunikacji między urządzeniem pokładowym a czujnikami na bramkach są policzone. Najpóźniej ma zostać wygaszony do 30 września 2021 roku. Jego następca, czyli e-Toll będzie bardziej precyzyjny i dużo wygodniejszy. Wykorzysta m.in. system pozycjonowania satelitarnego GPS, którego moduł znajduje się w każdym smartfonie. Telefon uzbrojony w taki bezpłatny program wystarczy, by spełnić wszystkie wymogi korzystania z systemu naliczania i rozliczania opłat za przejazdy. 

Jak przejść z systemu viaToll na eToll?Jak przejść z systemu viaToll na eToll?Michał Górecki

Aplikacja e-Toll

Jak informuje odpowiedzialne za wdrożenie systemu ministerstwo finansów „Wraz ze startem systemu na miejscach poboru opłat autostrad A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica, dla użytkowników systemu e-TOLL i viaTOLL zostaną uruchomione dedykowane prawe, skrajne pasy przejazdowe. Wprowadzono możliwość rozliczania opłaty za przejazd autostradą z wykorzystaniem aplikacji mobilnej e-TOLL PL, która od 24 czerwca będzie dostępna w sklepach Google Play i App Store”.

Aplikacja e-Toll dla osobówek?

Aplikacja e-Toll oraz rejestracja w systemie może być dobrym pomysłem także dla kierowców aut osobowych, którzy często poruszają się odcinkami autostrady A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica. 

Dla nich uruchomiono dedykowane i oznaczone pasy ruchu, które pozwolą na wygodny przejazd przez autostrady. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku osób korzystających ze spersonalizowanego urządzenia viaAuto. 

Gdzie szukać informacji o e-Toll

Wszystkie informacje dotyczące wdrożenia i korzystania z systemu e-Toll można znaleźć na oficjalnej stronie systemu www.etoll.gov.pl. Część formalności można dokonać także na stronach e-Urzędu Skarbowego. 

Do dyspozycji kierowców, właścicieli firm oraz osób zarządzający flotą uruchomiono infolinię. Dla osób dzwoniących z telefonów stacjonarnych z terytorium Polski dostępny jest numer 800101101. Dla osób z zagranicy oraz użytkowników komórek dedykowana jest linia +48225211010. Użytkownicy mogą skorzystać także z adresu mailowego[email protected].


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!