Akcyza od samochodów po przeróbkach. Obowiązek zapłaty za rok

Od 1 lipca zmieniają się przepisy akcyzowe. Teraz przeróbka zarejestrowanego w Polsce samochodu na osobowy – np. dostawczaka na kampera będzie podlegała opodatkowaniu akcyzą. Co ciekawe ministerstwo odkłada termin powstania obowiązku akcyzowego o rok, czyli płacić będzie trzeba, ale po 1 lipca 2022 roku.

Akcyza od samochodów po przeróbkach. Obowiązek zapłaty za rok
  • Anna Malinowska
  • /
  • 24 czerwca 2021

Kamper z dostawczaka? Będzie akcyza


Coraz więcej Polaków decyduje się na przeróbkę większych samochodów na osobowe. Przykładem takiej operacji jest zakup dostawczaka, który stanie się samochodem kempingowym. Teraz do kosztów takiej operacji trzeba będzie doliczyć akcyzę, którą będzie można zapłacić nieco później. Jak będzie to działało w praktyce?


Przeróbka samochodu po 1 lipca 2021 


Nowe przepisy akcyzowe będą obowiązywały od 1 lipca 2021 roku. Dotyczą one m.in. sytuacji, w której pojazd, który jeździ już na polskich tablicach i który nie był dotąd autem osobowym stanie się de facto osobówką. Właśnie taka zmiana rodzaju pojazdu będzie pociągała za sobą obowiązek podatkowy. Dodajmy jednak, że nie od razu.

Jakość paliw w Polsce – wyniki kontroliJakość paliw w Polsce – wyniki kontroliAnna Malinowska


Kiedy płacić akcyzę za zmianę rodzaju pojazdu?


Aby dobrze zrozumieć zmianę w akcyzie oraz zaproponowane przepisy przejściowe, warto spojrzeć w kalendarz. Mimo, że nowe przepisy wchodzą w życie 1 lipca 2021, to równolegle wprowadzone przepisy przejściowe, przesuwają o rok (1 lipca 2022) termin powstania obowiązku podatkowego, z tytułu zmiany rodzaju pojazdu na auto osobowe, w tym samochód kempingowy. 


Termin ten dotyczy zatem pojazdów, których zmiana rodzaju nastąpi między 1 lipca 2021 a 30 czerwca 2022. Tak czy inaczej, płacić będzie trzeba. Z tym że później. „Posiadacze takich aut od 1 lipca 2022 r. będą mieć obowiązek złożenia deklaracji uproszczonej oraz obliczenia i zapłaty akcyzy od samochodów, w przypadku których nastąpiła zmiana rodzaju pojazdu na samochód osobowy w okresie od 1 lipca 2021 roku do 30 czerwca 2022 roku” – wyjaśnia w komunikacie resort finansów. Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!