Próba wyłudzenia 9 mln zł z unijnych dotacji

Obrót pustymi fakturami i fikcyjne zawyżenie dochodów firmy pozwoliły mężczyznom z Lubelszczyzny wyłudzić milionowe środki z funduszy europejskich. Próba wyłudzenia 9 mln zł z unijnych dotacji zakończyła się jednak zatrzymaniem „pomysłowych” przedsiębiorców. Dwaj 41-latkowie usłyszeli właśnie zarzuty i trafili do aresztu. To już kolejne zatrzymania w tej sprawie.

Próba wyłudzenia 9 mln zł z unijnych dotacji
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 28 czerwca 2021

Wyłudzanie unijnych dotacji

Sprawą wyłudzenia milionowych dotacji zajęli się funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Lublinie oraz śledczy z Prokuratury Okręgowej w Zamościu (Lubelskie). Pierwsze zatrzymania miały miejsce jesienią ub.r. kiedy w ręce funkcjonariuszy trafili podejrzani w wieku 29, 43 i 46 lat. Jak się okazało, to nie był koniec zatrzymań w tej sprawie. Kilka dni temu do aresztu trafili kolejni podejrzani w wieku 41 lat.

Jak informują policjanci - Mężczyźni dzięki współpracy z innymi podmiotami uczestniczyli w obrocie »pustymi«, bądź częściowo »pustymi« fakturami, co pozwoliło zawyżyć dochody firmy i ubiegać się o większe fundusze”. Mężczyźni chcieli przeznaczyć pieniądze pochodzące z programów Unii Europejskiej na wdrożenie i rozwój innowacyjnych usług świadczonych w internecie. Co ciekawe najstarsze zakwestionowane faktury zostały wystawione w 2017 roku. 

Dotacje na „lewe faktury” 

Do ostatnich zatrzymań w tej sprawie doszło w Tomaszowie Lubelskim oraz Mińsku Mazowieckim. Zabezpieczono nośniki danych oraz dokumentację, która dotyczyła prowadzonej działalności. W ręce policjantów trafiły także faktury oraz ponad 50 tys. złotych w gotówce. 

1,4 mln złotych wyłudzonych z tarczy antykryzysowej COVID-191,4 mln złotych wyłudzonych z tarczy antykryzysowej COVID-19Martyna Kowalska

Przestępstwo fałszowania faktur

Zatrzymani mężczyźni trafili do zamojskiej prokuratury. Usłyszeli już zarzuty dotyczące wprowadzania do obrotu fałszywych faktur, by uzyskać milionowe dotacje z Unii Europejskiej.

Do tej pory śledczy dokonali zabezpieczenia majątkowego na mieniu podejrzanych mężczyzn na ponad 2 mln złotych.

Więzienie za wyłudzenie dotacji unijnych

Obecnie podejrzani decyzją sądu przebywają w tymczasowym areszcie, gdzie spędzą co najmniej trzy miesiące. To jednak nic, w porównaniu z grożącą im karą. Za popełnione przestępstwa przepisy przewidują nawet 10 lat pozbawienia wolności. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!