Rośnie problem z alimentami

Gdyby zebrać w jedno miejsce wszystkich rodziców, którzy zalegają z alimentami, powstałoby duże miasto, większe od niektórych stolic województw. Na koniec maja 2021 roku, z alimentami zalegało 300 tys. osób, które do oddania miały aż 13 mld złotych. Niestety, problem z alimentami stale rośnie. W ciągu roku dług wzrósł o ponad pół miliarda złotych. Nieznacznie za to spadła liczba samych dłużników o ok. 3 tys. — podaje Krajowy Rejestr Długów – Biuro Informacji Gospodarczej. 

Rośnie problem z alimentami
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 czerwca 2021

Ile osób zalega z alimentami?

Stolicę województwa podlaskiego – Białystok zamieszkuje 297 tys osób. To jedno z większych miast na wschód od linii Wisły. Gdyby w Polsce powstało miasto złożone z samych dłużników alimentacyjnych, jego liczba ludności przebiłaby populację Białegostoku. Obecnie w Polsce problemy z terminową spłatą alimentów ma 299.303 osób – wynika ze statystyk KRD. I choć to mniej o 3 tys. w porównaniu z danymi za 2020 rok, suma ich długów cały czas rośnie, sięgając już 13 mld złotych. To astronomiczna kwota tym bardziej, że składa się z pojedynczych zobowiązań, które dla wielu niepełnych rodzin i dzieci, znaczą często „być albo nie być”. 

Rosną długi wynikające z alimentów

Jak wylicza Krajowy Rejestr Długów, średni dług jednej osoby, która nie płaci alimentów na czas to około 43,7 tys. złotych. Ta wielkość różni się w zależności od regionu, z którego pochodzą „statystyczni” dłużnicy. Np. w województwie lubelskim średnie przeterminowane zobowiązania na jedną osobę wynoszą niemal 48 tys. złotych.

Alimenty natychmiastowe w projekcie reformy prawa rodzinnegoAlimenty natychmiastowe w projekcie reformy prawa rodzinnegoMikołaj Frączak


Gdzie są największe problemy z alimentami?

Tu widzimy prostą zależność: duże województwo – duża liczba alimentacyjnych dłużników oraz suma pieniędzy do oddania. Najwięcej tego typu osób mieszka w województwie śląskim – 38,8 tys. Pod względem płatności, najgorzej wypada jednak województwo mazowieckie, gdzie łączna suma zaległości pod tym względem dochodzi do 1,7 mld zł. 

Powyżej miliarda złotych zaległości z tytułu alimentów mają także mieszkańcy woj. śląskiego – 1,6 mld zł, woj. dolnośląskiego – 1,2 mld oraz województwa kujawsko-pomorskiego — 1 mld złotych. Do progu miliarda zbliżają się także Wielkopolanie z aktualną sumą na alimentacyjnym liczniku 952 mln zł. 

Długi alimentacyjne to problemy mieszkańców miast

Zgodnie ze statystykami KRD aż 77% dłużników alimentacyjnych to mieszkańcy miast. 96% wszystkich to mężczyźni. 

Najczęściej problemy z terminowymi alimentami mają osoby w wieki 36-45 lat, których jest aktualnie… 102,6 tys. a zatem jest to ponad 1/3 wszystkich dłużników alimentacyjnych. Podobna skala problemu (prawie 100 tys.) dotyczy osób między 46. a 55. rokiem życia. To właśnie ta starsza grupa ma do oddania najwięcej. Średnie zadłużenie na jedną osobę przekracza 50 tys. złotych. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!