fb

Rośnie problem z alimentami

Gdyby zebrać w jedno miejsce wszystkich rodziców, którzy zalegają z alimentami, powstałoby duże miasto, większe od niektórych stolic województw. Na koniec maja 2021 roku, z alimentami zalegało 300 tys. osób, które do oddania miały aż 13 mld złotych. Niestety, problem z alimentami stale rośnie. W ciągu roku dług wzrósł o ponad pół miliarda złotych. Nieznacznie za to spadła liczba samych dłużników o ok. 3 tys. — podaje Krajowy Rejestr Długów – Biuro Informacji Gospodarczej. 

Rośnie problem z alimentami
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 czerwca 2021

Ile osób zalega z alimentami?

Stolicę województwa podlaskiego – Białystok zamieszkuje 297 tys osób. To jedno z większych miast na wschód od linii Wisły. Gdyby w Polsce powstało miasto złożone z samych dłużników alimentacyjnych, jego liczba ludności przebiłaby populację Białegostoku. Obecnie w Polsce problemy z terminową spłatą alimentów ma 299.303 osób – wynika ze statystyk KRD. I choć to mniej o 3 tys. w porównaniu z danymi za 2020 rok, suma ich długów cały czas rośnie, sięgając już 13 mld złotych. To astronomiczna kwota tym bardziej, że składa się z pojedynczych zobowiązań, które dla wielu niepełnych rodzin i dzieci, znaczą często „być albo nie być”. 

Rosną długi wynikające z alimentów

Jak wylicza Krajowy Rejestr Długów, średni dług jednej osoby, która nie płaci alimentów na czas to około 43,7 tys. złotych. Ta wielkość różni się w zależności od regionu, z którego pochodzą „statystyczni” dłużnicy. Np. w województwie lubelskim średnie przeterminowane zobowiązania na jedną osobę wynoszą niemal 48 tys. złotych.

Alimenty natychmiastowe w projekcie reformy prawa rodzinnegoAlimenty natychmiastowe w projekcie reformy prawa rodzinnegoMikołaj Frączak


Gdzie są największe problemy z alimentami?

Tu widzimy prostą zależność: duże województwo – duża liczba alimentacyjnych dłużników oraz suma pieniędzy do oddania. Najwięcej tego typu osób mieszka w województwie śląskim – 38,8 tys. Pod względem płatności, najgorzej wypada jednak województwo mazowieckie, gdzie łączna suma zaległości pod tym względem dochodzi do 1,7 mld zł. 

Powyżej miliarda złotych zaległości z tytułu alimentów mają także mieszkańcy woj. śląskiego – 1,6 mld zł, woj. dolnośląskiego – 1,2 mld oraz województwa kujawsko-pomorskiego — 1 mld złotych. Do progu miliarda zbliżają się także Wielkopolanie z aktualną sumą na alimentacyjnym liczniku 952 mln zł. 

Długi alimentacyjne to problemy mieszkańców miast

Zgodnie ze statystykami KRD aż 77% dłużników alimentacyjnych to mieszkańcy miast. 96% wszystkich to mężczyźni. 

Najczęściej problemy z terminowymi alimentami mają osoby w wieki 36-45 lat, których jest aktualnie… 102,6 tys. a zatem jest to ponad 1/3 wszystkich dłużników alimentacyjnych. Podobna skala problemu (prawie 100 tys.) dotyczy osób między 46. a 55. rokiem życia. To właśnie ta starsza grupa ma do oddania najwięcej. Średnie zadłużenie na jedną osobę przekracza 50 tys. złotych. 


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!