Zbrodnia fakturowa w Wólce Kosowskiej

Zbrodnia fakturowa w podwarszawskiej Wólce Kosowskiej? Wszystko na to wskazuje. 6 osób zatrzymanych, zabezpieczony majątek w tym luksusowe samochody – to efekt działań Funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadzonych pod nadzorem Prokuratury. Zatrzymania mają związek z działalnością, której celem było unikanie cła na towary importowane z Azji.

Zbrodnia fakturowa w Wólce Kosowskiej
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 30 czerwca 2021

Zarzuty zbrodni fakturowej

Jak tłumaczy na swojej stronie Komenda Główna Policji „sprawa dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej poświadczającej nieprawdę w dokumentacji księgowej, na podstawie której unikano wymaganych stawek cła na towary importowane z Azji”. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, łączna kwota, na którą miały być wystawiane lewe faktury to 105 mln złotych. 

Jak relacjonuje policja, dwóch podejrzanych już usłyszało zarzuty zbrodni fakturowej. Kilka osób zostało tymczasowo aresztowanych. 

„Zbrodnia fakturowa” na 2 mld zł – kolejne zatrzymania„Zbrodnia fakturowa” na 2 mld zł – kolejne zatrzymaniaMikołaj Frączak


Przestępstwa o charakterze podatkowym

Trwające śledztwo dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, która działała w latach 2013-2017 w Wólce Kosowskiej (Mazowieckie), a także na terenie Śląska, Ziemii Lubuskiej oraz innych krajów Unii Europejskiej. 

Grupa miała według śledczych wystawiać lewe faktury, by uniknąć opłat celnych w Polsce. W dalszej kolejności towar, ale jedynie na papierze, miał wyjechać poza granice Polski. W rzeczywistości zostawał w kraju i był wprowadzany do obrotu bez podatku. W ten właśnie sposób sprzedawane były przeróżne towary – od odzieży i obuwia po sprzęt AGD. Wszystkie produkty pochodziły z Azji. 

Straty Skarbu Państwa z powodu zbrodni fakturowej

Jak na razie ustalono, że łączna kwota fałszywych faktur wynosiła przynajmniej 105 mln PLN. Stąd wniosek, że straty Skarby Państwa również należy liczyć w milionach złotych. Dokładna suma uszczupleń podatkowych będzie znana po szczegółowej analizie zebranego materiału dowodowego. 

Jaka kara za zbrodnię fakturową?

Tylko w ostatnim czasie CBŚP i KAS zatrzymały 6 osób z województw mazowieckiego, śląskiego oraz lubuskiego. Zabezpieczono również mienie podejrzanych – m.in. luksusowe auta o wartości prawie pół miliona złotych. „Dwóm osobom prokurator przedstawił zarzuty tzw. »zbrodni fakturowej«, za co grozi nawet 25 lat więzienia. Pozostałe zarzuty dotyczyły poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz przestępstw karnoskarbowych” – napisano w komunikacie policji.

Pierwsze działania przeprowadzone zostały w tej sprawie w ostatnich miesiącach 2019 roku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!