Wniosek o ulgę w opłacaniu składek ZUS. Zmiana w formularzach

1 lipca 2021 roku przestanie obowiązywać formularz RDU, dzięki któremu można było starać się o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie wynikającego z nich zadłużenia na raty. Wracają stare wnioski RSO i RSR. O czym należy pamiętać, składając wniosek o ulgę w opłacaniu składek ZUS? Podpowiadamy. 

Wniosek o ulgę w opłacaniu składek ZUS. Zmiana w formularzach
  • Michał Górecki
  • /
  • 30 czerwca 2021

Jaki wniosek o ulgę ZUS?

Wnioskowanie o ulgi w składkach ZUS często było (i jest!) ostatnią deską ratunku dla wielu firm, które z różnych przyczyn popadły w kłopoty i straciły płynność finansową. Trwająca pandemia dla wielu firm okazała się próbą wytrzymałości, podczas której niezbędne stało się czasem wnioskowanie o pomoc ze strony państwowych instytucji, w tym ZUS.

Od 1 lipca 2021 roku, przedsiębiorcy, którzy mają kłopoty z opłacaniem należnych składek, powinni zrobić to za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Będą służyły do tego dokładnie te same formularze, co przed pandemią oznaczone skrótami RSO oraz RSR. 

Sejm o pomocy dla sklepików szkolnychSejm o pomocy dla sklepików szkolnychMichał Górecki

Gdzie znaleźć formularze ulg ZUS

Wnioski, o których wspomnieliśmy wraz z dokładnymi wyjaśnieniami, są dostępne na stronach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dla uproszczenia, poniżej zamieszczamy linki:

  • Wniosek RSO – odroczenie terminu płatności.

  • Wniosek RSR – rozłożenie należności składkowych na raty.

Należy pamiętać, że często sam wniosek nie wystarczy. Do podstawowej dokumentacji należy dołączyć wymagane przez ZUS dokumenty, które obrazują aktualną sytuację rodzinną lub kondycję finansową przedsiębiorcy ubiegającego się o wsparcie.

Wniosek o ulgę a opłata prolongacyjna

Jak informuje ZUS, jeżeli wniosek trafi do zakładu w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego, a także w ciągu 90 dni po jego odwołaniu, to wówczas nie zostanie naliczona opłata prolongacyjna. Dotyczy to jednak składek, jakie należą się za czas od stycznia 2020 roku.

Doradcy do spraw ulg i umorzeń w ZUS

Każdy przedsiębiorca, który rozważa wystąpienie do ZUS z wnioskiem o ulgę może skontaktować się z doradcami do spraw ulg i umorzeń. Doradca zaproponuje przedsiębiorcy najdogodniejszą formę spłaty należności (np. rozłożenie na raty lub odroczenie). Pomoże w wypełnieniu dokumentacji niezbędnej do udzielenia ulgi i poinformuje o etapach rozpatrywania wniosku (110 doradców w całym ZUS). Usługę tę kierujemy do osób, które mają trudności i zaległości w regulowaniu składek” – napisano na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Więcej informacji na ten temat, wraz z danymi kontaktowymi można znaleźć na stronie internetowej ZUS pod tym linkiem

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!