Sejm o pomocy dla sklepików szkolnych
Małe firmy działające przy szkołach i prowadzące działalność sklepików szkolnych otrzymają pomoc, podobną to tej, jaka funkcjonuje w ramach tzw. tarczy branżowej – zdecydował sejm. Sklepiki szkolne mogą liczyć m.in. na zwolnienia na ZUS oraz dofinansowanie do wynagrodzeń.
- Michał Górecki
- /
- 25 czerwca 2021
Sklepiki szkolne – jakie wsparcie?
Zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami, wsparcie trafi do tych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą, która polega na sprzedaży środków spożywczych, materiałów papierniczych i piśmienniczych dla uczniów, słuchaczy, a także wychowanków różnego rodzaju placówek oświatowych. Chodzi o firmy, które posiadają wpis PKD oznaczony kodami 47.11.Z oraz 47.19.Z.
W związku z pandemią, która spowodowała długotrwałe zamknięcie szkół w latach szkolnych 2019/2020 oraz 2020/2021, wiele tego typu działalności otarło się o bankructwo lub nie wytrzymało nagłego i przedłużającego się w czasie spadku obrotów. Właśnie z tego powodu zdecydowano o włączeniu sklepików szkolnych, które w ocenie ekspertów powinny liczyć na pomoc, zbliżoną do tej, jaka została dedykowana firmom turystycznym.
Jaka pomoc dla sklepików szkolnych?
Firmy działające jako sklepiki szkolne mogą skorzystać następujących instrumentów pomocy:
- - zwolnienie z opłacania składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
- - dofinansowanie do wynagrodzeń osób zatrudnionych w firmie
- - świadczeń postojowych
- - systemu małych dotacji do 5000 zł.
Poczta Polska i KRUS pomogą przy wniosku o 300+Michał Górecki
Kiedy sklepik szkolny otrzyma pomoc?
Pomoc nie trafi jednak do wszystkich sklepików „z automatu”, choć patrząc na kryteria, można się spodziewać, że do mechanizmu wsparcia będzie kwalifikowało się wiele przedsiębiorstw tego rodzaju.
Po pierwsze, sklepik musi wykazać spadek przychodów o 40% zanotowanych w jednym z miesięcy, licząc od listopada 2020 r. do marca 2021 w porównaniu do września 2019 oraz września 2020. Warto dodać, że wrzesień ubiegłego roku był jedynym pełnym miesiącem, w którym nauka odbywała się bez ograniczeń w zakończonym właśnie w roku szkolnym. Pierwsze obostrzenia przypadły bowiem na październik. Szkoły do pełnego składu i pełnego wymiaru godzinowego powróciły dopiero w czerwcu. Nie będzie zatem problemu ze wskazaniem różnic w przychodach.
Pomoc dla sklepików – zaświadczenie ze szkoły
Drugim warunkiem jest złożenie oświadczenia „o posiadaniu pisemnego zaświadczenia wystawionego przez dyrektora jednostki oświatowej o tym, że był związany przez co najmniej 14 dni w miesiącu, w którym wystąpił spadek przychodów, a który to miesiąc jest »podstawą« złożenia danego wniosku, umową najmu powierzchni przeznaczonej do prowadzenia działalności” – napisano w komunikacie ministerstwa rozwoju.
Należy pamiętać, że wystarczy jedynie oświadczenie. Zaświadczenia od dyrekcji nie trzeba będzie załączać do wniosku o pomoc. Trzeba jednak się spodziewać, że w ramach kontroli możemy zostać post-factum poproszeni o jego okazanie i potwierdzenie prawdziwości oświadczenia.
Nowelizacja upoważnia rząd do przedłużenia wspomnianej pomocy poprzez odpowiednie rozporządzenia.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.