Ojciec na macierzyńskim

Dziesiątki tysięcy mężczyzn korzysta każdego roku z możliwości zasiłku macierzyńskiego dla ojców. Jak się okazuje „ojciec na macierzyńskim” nie jest już rzadkim obrazkiem w polskim społeczeństwie. Jakie są możliwości? Ilu ojców korzysta z takiego rozwiązania i decyduje się na opiekę nad swoją pociechą? Sprawdziliśmy najnowsze dane ZUS. 

Ojciec na macierzyńskim
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 28 czerwca 2021

Tata na urlopie macierzyńskim

Każdy ojciec, który jest objęty ubezpieczeniem chorobowym i któremu urodziło się dziecko, może korzystać z zasiłki macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego, macierzyńskiego oraz rodzicielskiego. Jak to działa? 

Ilu ojców korzysta z macierzyńskiego?

Jak wynika z wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od stycznia do końca maja 2021 roku, z takiej możliwości skorzystało 70 tys. ojców. To więcej niż liczba mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego czy Łomży.

Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego

Największa część z nich decyduje się na zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego. Z takiej możliwości w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2021 roku skorzystało ponad 65 tys. ojców.

Mężczyźni mogą otrzymywać takie wsparcie przez dwa tygodnie. Tutaj są dwie możliwości. Można wykorzystać ten czas w jednej lub dwóch częściach. Każda z nich musi jednak trwać przynajmniej tydzień. Prawo jednak nie nakazuje, by przypadały one bezpośrednio po sobie

Poczta Polska i KRUS pomogą przy wniosku o 300+Poczta Polska i KRUS pomogą przy wniosku o 300+Michał Górecki

Ojciec na urlopie macierzyńskim

Inną możliwością jest korzystanie przez świeżo upieczonego tatę z zasiłku macierzyńskiego za… okres urlopu macierzyńskiego. 

Dane ZUS nie pozostawiają jednak złudzeń, w zdecydowanej większości z urlopu macierzyńskiego korzystają kobiety, które pozostają z noworodkiem w domu. „Wynika to poniekąd z tego, że pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane dla matki. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach ojciec może w tym czasie przejąć opiekę nad noworodkiem. Jeśli po 14 tygodniach od urodzenia dziecka mama chce wrócić do pracy, to dzieckiem może zaopiekować się tata. Z takiej możliwości skorzystało od stycznia do końca maja 2021 r. ponad 3,9 tys. mężczyzn” – informuje ZUS.

Ojciec na urlopie rodzicielskim

Po okresie urlopu macierzyńskiego rodzice mają prawo do tzw. urlopu rodzicielskiego. Według statystyk Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z zasiłku macierzyńskiego przyznanego za czas urlopu rodzicielskiego w ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku skorzystało 246 tys. rodziców, z czego 1,9 tys. to mężczyźni. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!