Wakacje 2021. Zakazy ruchu dla ciężarówek

Od 25 czerwca 2021 do ostatniej niedzieli wakacji obwiązują ograniczenia ruchu dla ciężarówek, tj. pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 12 ton – informuje Inspekcja Transportu Drogowego ITD. Kogo dotyczą, a kogo nie dotyczą zakazy ruchu dla ciężarówek w wakacje 2021? Odpowiadamy!

Wakacje 2021. Zakazy ruchu dla ciężarówek
  • Anna Malinowska
  • /
  • 25 czerwca 2021

Zakazy ruchu dla ciężarówek – kiedy obowiązują?

Ograniczenia w ruchu dotyczą pojazdów oraz zespołów pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita (DMC) przekracza 12 ton i które w myśl przepisów nie podlegają zwolnieniom (napiszemy o nich za chwilę). To oznacza, że nie mogą wyjechać na drogi w określonych godzinach w czasie wakacyjnych weekendów: 

- piątki w godz. 18:00-22:00

- soboty w godz. 8:00-14:00

- niedziele w godz. 8:00-22:00

Wakacje 2021. Jakie pojazdy nie obejmują ograniczenia w ruchu?

Zgodnie z aktualnymi przepisami, z ograniczeń, o których napisaliśmy przed chwilą, zwolnione są określone grupy pojazdów. Wśród nich można wymienić: ciężarówki, które przewożą produkty o krótkim terminie ważności, lekarstwa, różnego rodzaju środki medyczne, paliwa, a także żywe zwierzęta.

Zakazy nie dotyczą także samochodów, które biorą udział w akcjach ratowniczych, czy humanitarnych. Mowa np. o ciężkim sprzęcie, który został zadysponowany do usuwania skutków wichury. 

Interaktywna mapa śmiertelnych wypadków w PolsceInteraktywna mapa śmiertelnych wypadków w PolsceMartyna Kowalska

Wakacyjne ograniczenia w ruchu a transport międzynarodowy

Ograniczeniami nie muszą się przejmować kierowcy pojazdów, którzy wracają z zagranicy w celu zakończenia zleconego przewozu. To samo dotyczy przejazdów do odbiorcy, który ma siedzibę na terenie Polski. 

Zakazy nie dotyczą także tych pojazdów, które wjechały na teren naszego kraju poza terminami lub godzinami ograniczeń w odległości do 50 km od miejsca przekroczenia granicy państwowej. Podobny przepis dotyczy kierowców, którzy oczekują w kolejce na granicy, by opuścić terytorium RP. 

Zakazy, o których mowa nie dotyczą także autobusów. 

Oficjalny wykaz pojazdów zwolnionych z zakazów

Oficjalny wykaz pojazdów, których nie dotyczą wakacyjne ograniczenia, można znaleźć w rozporządzeniu ministra transportu, które dokładnie precyzuje to zagadnienie. Z jego pełną treścią można zapoznać się tutaj.

Dlaczego wprowadzane są ograniczenia ruchu dla ciężarówek?

Jak wyjaśnia na swojej stronie internetowej Inspekcja Transportu Drogowego - Zakazy ruchu dla ciężarówek o masie przekraczającej 12 ton ustanowione są w celu poprawy przepustowości dróg w dniach, w których panuje wzmożony ruch samochodów osobowych. Przedsiębiorcy oraz kierowcy wykonujący przewozy towarów pojazdami ciężarowymi powinni zaplanować pracę w sposób, który umożliwi dotarcie do miejsca docelowego przed rozpoczęciem obowiązywania zakazu”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!