Pracownik w wieku ochronnym – kiedy można go zwolnić?

Jeśli pracownikowi pozostaje mniej niż 4 lata do emerytury, nie można wręczyć mu wypowiedzenia. To jego prawo wynikające z art. 39 Kodeksu pracy. Nie jest jednak tak, że takiej osobie nie grozi pożegnanie z pracą. Pracownik w wieku ochronnym? Sprawdź kiedy można go zwolnić.

Pracownik w wieku ochronnym – kiedy można go zwolnić?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 13 lipca 2021

Kiedy ochrona przedemerytalna nie dotyczy? 

Prawo, choć bierze w obronę pracowników, znajdujących się na finiszu swojej kariery zawodowej, dopuszcza wyjątki, dzięki którym można się pożegnać z podwładnym znajdującym się w tzw. wieku ochronnym. Pamiętajmy jednak, że są to skrajne sytuacje wynikające głównie albo z karygodnej postawy, lub bankructwa przedsiębiorcy. Jakie to wyjątki?

Dyscyplinarka a ochrona przedemerytalna

Po pierwsze. Ochrona przedemerytalna nie działa, jeśli są podstawy do zwolnienia pracownika dyscyplinarnie. To oznacza, że jeśli podwładny przychodzi pijany do pracy, lub został przyłapany na kradzieży, nie może powoływać się na prawo, jakie daje mu przytoczony art. 39 Kodeksu pracy. Może stracić zatrudnienie przez zwolnienie dyscyplinarne.

Pamiętajmy jednak, że na „dyscyplinarkę” trzeba sobie zasłużyć, a przewinę udowodnić. W przeciwnym razie pracownik może domagać się sprawiedliwości przed sądem, który może przywrócić go do pracy.

Jak przygotować się do zmiany zawodu?Jak przygotować się do zmiany zawodu?Anna Malinowska


Renta a ochrona przedemerytalna

Ochrona przedemerytalna nie dotyczy także pracowników, którzy uzyskali prawo do renty w wyniku stwierdzonej niezdolności do pracy. Tę kwestię reguluje artykuł 40 Kodeksu pracy. 

W takiej sytuacji, zakaz wręczenia wypowiedzenia umowy o pracę nie wchodzi w grę. Trudno bowiem utrzymywać pracownika, co do którego odpowiednie organy orzekły, że ze względu na stan zdrowia nie może pracować. Nie traci także źródła utrzymania, bo będzie otrzymywał rentę. 

Likwidacja firmy a ochrona przedemerytalna

Za dramatyczną z zawodowego punktu widzenia okoliczność, należy uznać sytuację, w której osoba na rok czy dwa przed oczekiwaną emeryturą, dowiaduje się, że firma, w której chciał zakończyć karierę – zbankrutowała. 

Prawo dopuszcza bowiem sytuację w której ochrona przedemerytalna nie dotyczy osób zatrudnionych w zakładzie, wobec którego ogłoszono upadłość lub został on zlikwidowany. 

Okres przedemerytalny a okresy zatrudnienia

Jest jeszcze jeden interesujący wyjątek od prawa do ochrony przedemerytalnej. Jeśli okaże się, że pracownik na ostatniej prostej przed osiągnięciem wieku emerytalnego nie ma okresów zatrudnienia, które uprawnią go do emerytury, ochrona przed zwolnieniem… nie istnieje! 

Jeśli taką okoliczność da się obliczyć i udowodnić, pracodawca nie jest w żaden sposób ograniczany i może wręczyć swojemu pracownikowi, np. 64-letniemu, wypowiedzenie umowy o pracę. 

Kiedy wygasa ochrona przed zwolnieniem seniora?

Jeśli pracownik osiągnął już wiek emerytalny i ma prawo do emerytury, jego ochrona, która obowiązywała przez ostatnie 4 lata, już nie działa. 

Jak jednak tłumaczy portal służb zatrudnienia zielonalinia.gov.pl - Pracodawca nie może jednak zwolnić pracownika-emeryta wykazując nabycie uprawnień emerytalnych, jako jedyny powód do zwolnienia. Pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę takiemu pracownikowi w kilku przypadkach, m.in. z powodu niewłaściwego wykonywania obowiązków zawodowych, częstego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego lub ze względu na likwidację stanowiska pracy”.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!