Zmiany w urzędach pracy. Służby zatrudnienia czeka rewolucja

Odbiurokratyzowanie i unowocześnienie – to główne zmiany jakie przewiduje ustawa o wspieraniu zatrudnienia, którą obecnie konsultuje odpowiedzialny za rynek pracy resort rozwoju. Służby zatrudnienia czeka rewolucja, która ma dostosować je do nowej rzeczywistości, jaka panuje na rynku pracy. 

Zmiany w urzędach pracy. Służby zatrudnienia czeka rewolucja
  • Michał Górecki
  • /
  • 14 lipca 2021

Sytuacja na rynku pracy 

Stopa bezrobocia w Polsce na koniec maja wyniosła 6,1%, co jest dobrym odczytem nie tylko w ujęciu historycznym, ale także w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej. 

W ocenie ministerstwa rozwoju, wraz ze zauważalnymi zmianami na rynku zatrudnienia konieczne są systemowe zmiany w działaniu urzędów pracy. Resort mówi tutaj o potrzebie odbiurokratyzowania i unowocześnienia. 

Urzędy Pracy czeka reforma

W ocenie wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwony Michałek, ważne by same urzędy pracy przestały być kojarzone z bezrobociem, a z aktywizacją zawodową oraz pracą. Skuteczna aktywizacja osób bezrobotnych powinna opierać się na dobrze zaprojektowanych formach wsparcia. W planowanej reformie urzędów pracy znajdują się rozwiązania, które mają na celu skuteczną aktywizację osób bezrobotnych i poszukujących pracy. Dzięki nowoczesnym instrumentom rynku pracy, publiczne służby zatrudnienia będą mogły sprawnie i efektywnie pomagać osobom bezrobotnym i poszukującym pracy, a to oznacza więcej osób aktywnych zawodowo” –wyjaśniła podczas spotkania z przedstawicielami Urzędów Pracy z Mazowsza, jakie odbyło się w Piasecznie. 

Pracownik w wieku ochronnym – kiedy można go zwolnić?Pracownik w wieku ochronnym – kiedy można go zwolnić?Mikołaj Frączak


Na czym ma polegać reforma urzędów pracy?

ród proponowanych zmian znajdujących się w projekcie ustawy znalazła się m.in. cyfryzacja procesów obsługi klientów urzędów, jednak z zachowaniem praw i troski o osoby wykluczone cyfrowo. Równolegle ma nastąpić usprawnienie oraz poprawa jakości oraz efektywności działań jakie podejmują służby zatrudnienia.

Szczególny nacisk ma być kładziony na aktywizację osób biernych zawodowo oraz uproszczenie, doprecyzowanie, a także ujednolicenie przepisów, które dotyczą usług oraz instrumentów rynku pracy.

Czy będzie łatwiej zostać bezrobotnym?

Ciekawym założeniem nowej ustawy ma być także uproszczenie warunków nabywania statusu osoby bezrobotnej, a także zmniejszenie panującej w urzędach biurokracji. To może oznaczać, zmniejszenie stosu formularzy oraz formalności jakie towarzyszą w rejestracji w pośredniaku.

Skuteczność urzędów pracy

Zmianie ulegną także formy wsparcia jakie urzędy kierują do osób bezrobotnych oraz szukających zatrudnienia. Docelowo ma wzrosnąć efektywność działań prowadzonych przez Urzędy Pracy. Reforma zakłada zupełnie nowe rozwiązanie, takie jak zlecanie działań reintegracji społecznej oraz osób długotrwale bezrobotnych. Zmianie ulegną także niektóre formy wsparcia – np. bon na zasiedlenie ma być dostępny dla wszystkich osób bezrobotnych. 

MRPiT planuje także rezygnację z tych rozwiązań, które się nie sprawdziły. W tym katalogu wymieniany jest m.in. program „Aktywizacja i Integracja”. Co więcej, urzędy pracy mają mieć ułatwioną identyfikację osób biernych zawodowo w tym niezarejestrowanych, które potencjalnie mogą odnaleźć się na rynku pracy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!