fb

Procedury zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Będzie łatwiej?

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii chce zmiany przepisów, określających procedury zatrudniania cudzoziemców. Czy można liczyć na to, że rynek pracy nad Wisłą będzie bardziej otwarty na pracowników z zagranicy? Przyjrzeliśmy się założeniom.

Procedury zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Będzie łatwiej?
 • Anna Malinowska
 • /
 • 16 lipca 2021

Zmiany w prawie związane z pracą cudzoziemców

Ministerstwo rozwoju konsultuje nowe zapisy w dwóch ustawach, które mają zmienić zasady i procedury związane z zatrudnianiem zagranicznych pracowników. Chodzi po pierwsze o ustawę o wspieraniu zatrudnienia, po drugie zaś o ustawę o zatrudnianiu cudzoziemców.

Jak informuje wspomniane ministerstwo, trwają właśnie prace których głównym celem jest –  dogłębna i dostosowana do dynamiki na rynku pracy i potrzeb polskich pracodawców – zmiana działania systemu legalizacji pracy cudzoziemców w Polsce. Efektem tych prac ma być nowa ustawa o zatrudnieniu cudzoziemców”.

Spotkanie w tej sprawie odbyło się m.in. w Gdyni, podczas którego wiceszefowa resortu odpowiedzialnego za rynek pracy Iwona Michałek rozmawiała z przedstawicielami urzędów pracy z terenu województwa pomorskiego. 

Zmiany przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców

Autorzy nowych przepisów chcą doprowadzić do usprawnienia, a także ujednolicenia działania instytucji, które zgodnie z prawem są odpowiedzialne za dopuszczanie osób z zagranicy do polskiego rynku pracy. 

Po drugie planowane jest „utrzymanie preferencji geograficznych”, jednak resort nie wyklucza ich poszerzenia na obywateli innych państw, niż te, które obecnie mają w tym obszarze szczególną pozycję. 

Kolejną ambicją autorów zmian prawa jest umożliwienie pracodawcom łatwiejszego zatrudniania obcokrajowców – po pierwsze na dłuższy czas, po drugie w sposób ciągły. 

Zmiany w urzędach pracy. Służby zatrudnienia czeka rewolucjaZmiany w urzędach pracy. Służby zatrudnienia czeka rewolucjaMichał Górecki


Krótsze postępowania dotyczące zatrudniania cudzoziemców

Ważną zmianą z perspektywy zarówno pracodawców, jak i potencjalnych pracowników niebędących obywatelami RP, jest wdrożenie dużo bardziej efektywnych procedur, które skutkują dopuszczeniem cudzoziemców do krajowego rynku pracy. Postępowania z tym związane mają być wyraźnie krótsze. 

Realizacji tego celu będzie służyło m.in. wprowadzenie pełnej elektronicznej ścieżki kontaktu na linii pracodawca-urząd, co nie tylko zaoszczędzi papieru, czy formalności, ale także cennego czasu. 

Cudzoziemcy pracujący w polskim rolnictwie

  Oprócz zakładów produkcyjnych, czy usługowych, nowe przepisy mają stanowić także ułatwienie dla rolników, którzy planują zatrudnienie pracowników sezonowych np. do zbiorów czy innych prac polowych lub w gospodarstwie rolnym. W ich przypadku procedury mają być znacznie uproszczone. 

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

  Security Magazine

  Czy ten artykuł był przydatny?

  Newsletter

  Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!