fb

Procedury zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Będzie łatwiej?

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii chce zmiany przepisów, określających procedury zatrudniania cudzoziemców. Czy można liczyć na to, że rynek pracy nad Wisłą będzie bardziej otwarty na pracowników z zagranicy? Przyjrzeliśmy się założeniom.

Procedury zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Będzie łatwiej?
 • Anna Malinowska
 • /
 • 16 lipca 2021

Zmiany w prawie związane z pracą cudzoziemców

Ministerstwo rozwoju konsultuje nowe zapisy w dwóch ustawach, które mają zmienić zasady i procedury związane z zatrudnianiem zagranicznych pracowników. Chodzi po pierwsze o ustawę o wspieraniu zatrudnienia, po drugie zaś o ustawę o zatrudnianiu cudzoziemców.

Jak informuje wspomniane ministerstwo, trwają właśnie prace których głównym celem jest –  dogłębna i dostosowana do dynamiki na rynku pracy i potrzeb polskich pracodawców – zmiana działania systemu legalizacji pracy cudzoziemców w Polsce. Efektem tych prac ma być nowa ustawa o zatrudnieniu cudzoziemców”.

Spotkanie w tej sprawie odbyło się m.in. w Gdyni, podczas którego wiceszefowa resortu odpowiedzialnego za rynek pracy Iwona Michałek rozmawiała z przedstawicielami urzędów pracy z terenu województwa pomorskiego. 

Zmiany przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców

Autorzy nowych przepisów chcą doprowadzić do usprawnienia, a także ujednolicenia działania instytucji, które zgodnie z prawem są odpowiedzialne za dopuszczanie osób z zagranicy do polskiego rynku pracy. 

Po drugie planowane jest „utrzymanie preferencji geograficznych”, jednak resort nie wyklucza ich poszerzenia na obywateli innych państw, niż te, które obecnie mają w tym obszarze szczególną pozycję. 

Kolejną ambicją autorów zmian prawa jest umożliwienie pracodawcom łatwiejszego zatrudniania obcokrajowców – po pierwsze na dłuższy czas, po drugie w sposób ciągły. 

Zmiany w urzędach pracy. Służby zatrudnienia czeka rewolucjaZmiany w urzędach pracy. Służby zatrudnienia czeka rewolucjaMichał Górecki


Krótsze postępowania dotyczące zatrudniania cudzoziemców

Ważną zmianą z perspektywy zarówno pracodawców, jak i potencjalnych pracowników niebędących obywatelami RP, jest wdrożenie dużo bardziej efektywnych procedur, które skutkują dopuszczeniem cudzoziemców do krajowego rynku pracy. Postępowania z tym związane mają być wyraźnie krótsze. 

Realizacji tego celu będzie służyło m.in. wprowadzenie pełnej elektronicznej ścieżki kontaktu na linii pracodawca-urząd, co nie tylko zaoszczędzi papieru, czy formalności, ale także cennego czasu. 

Cudzoziemcy pracujący w polskim rolnictwie

  Oprócz zakładów produkcyjnych, czy usługowych, nowe przepisy mają stanowić także ułatwienie dla rolników, którzy planują zatrudnienie pracowników sezonowych np. do zbiorów czy innych prac polowych lub w gospodarstwie rolnym. W ich przypadku procedury mają być znacznie uproszczone. 

  Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
  Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

  Security Magazine

  Czy ten artykuł był przydatny?

  Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT
  podatki

  Firmy mają więcej czasu na rozliczenie CIT

  Resort finansów przypomina, ze termin na rozliczenie rocznego podatku CIT za 2021 rok został przedłużony. Aktualnie, ten obowiązek upływa dopiero 30 czerwca 2022 roku – czytamy w komunikacie MF....
  Jak zorganizować dobre szkolenie online?
  firma

  Jak zorganizować dobre szkolenie online?

  Szkolenia online, nie ważne czy te całodniowe, czy też w postaci krótszych webinarów czy e-szkoleń, podbiły świat edukacji profesjonalnej. Ich organizacja i zapewnienie wysokiej efektywności wciąż...

  Newsletter

  Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!