Płace rosną coraz szybciej. Co na to pracodawcy?

Średnie wynagrodzenie w Polsce w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w czerwcu 2021 r. 5.802,42 zł – wyliczył GUS. To oznacza wzrost płac w ciągu ostatnich miesięcy o prawie 10 procent! Co o takim stanie rzeczy mówią pracodawcy?

Płace rosną coraz szybciej. Co na to pracodawcy?
  • Michał Górecki
  • /
  • 20 lipca 2021

Wzrost płac a pandemia

W opinii ekspertki ds. rynku pracy Konfederacji Lewiatan, Moniki Fedorczuk, obserwowany dynamiczny wzrost wynagrodzeń to postpandemiczne przyspieszenie. O ile w czasie szczytów zachorowań oraz obostrzeń dynamika płac znacznie zwolniła o tyle teraz, pensje zdają się „nadrabiać” ten okres. 

Inflacja zjada wynagrodzenia

Ekspertka Lewiatana przypomina, że rok wcześniej dynamika płac wyniosła jedynie 3,2%. Zwraca jednocześnie uwagę na wysoką inflację, która w czerwcu br. wyniosła 4,4%. To powoduje, że realny wzrost wynagrodzeń jest mniej odczuwalny z perspektywy przeciętnego Kowalskiego, który za wiele produktów musi wydać więcej. 

Nieterminowe wynagrodzenie za pracę – co mogę zrobić?Nieterminowe wynagrodzenie za pracę – co mogę zrobić?Martyna Kowalska

Niedobór pracowników na polskim rynku pracy

W komunikacie Konfederacji Lewiatan czytamy, że blisko dziesięcioprocentowy wzrost średniego wynagrodzenia jest efektem „niewystarczającej podaży pracowników”. Ma na to wpływ z jednej strony starzenie się społeczeństwa przy jednoczesnym spadku liczby osób w wieku pozwalającym na aktywność zawodowa. 

Po drugie, Monika Fedorczuk diagnozuje, że „zasilenie tej grupy przez pracowników cudzoziemskich jest niewystarczające w porównaniu do potrzeb zgłaszanych przez przedsiębiorców”.

Wzrost płac w ocenie ekspertów zwiększa rotację na rynku pracy. Propozycja wyższego wynagrodzenia dla wielu jest tym impulsem, który sprawia, że chętniej podejmują starania o zmianę miejsca pracy. 

Rynek pracy w Polsce 2021

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw (uwzględniając jedynie te, zatrudniające więcej niż 9 osób) wyniosło prawie 6,4 mln, a to oznacza roczny wzrost o 2,8%. Ten trend jest szczególnie obserwowany od kwietnia 2021 roku. Jak zauważa jednak Fedorczuk „liczba zatrudnionych nie osiągnęła jeszcze poziomu sprzed pandemii”.

Wpływ na taki stan rzeczy ma nie tylko niższa podaż pracowników, ale także wkroczenie do polskich zakładów automatyzacji prostych procesów. To oznacza, że technologia coraz wyraźniej zmienia oblicze polskiego rynku pracy. 

Prognoza dla polskiego rynku pracy 2021

W ocenie cytowanej ekspertki Lewiatana, kolejne miesiące przyniosą dalszy wzrost zatrudnienia, na co może wskazywać m.in. dobra sytuacja w eksporcie. Przy tej prognozie jest jednak jedno zastrzeżenie związane z zagrożeniem czwartą falą pandemii COVID-19. Jeśli doprowadzi ona do lockdownu, może ograniczyć aktywność zawodową i znów „namieszać” na rodzimym rynku pracy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!