Zatrudnienie socjalne – będzie zmiana przepisów

Przepisy, które regulują zatrudnienie socjalne, są stosowane od przeszło 15 lat. W związku ze zmianą sytuacji na rynku pracy oraz warunków społeczno-gospodarczych, resort rodziny planuje ich nowelizację. Jak zaznacza, chodzi o skuteczniejszą realizację ustawowych działań pomocowych.

Zatrudnienie socjalne – będzie zmiana przepisów
  • Michał Górecki
  • /
  • 27 lipca 2021

Jakie zmiany w zatrudnieniu socjalnym?

Jak informuje minister rodziny i polityki społecznej na rynku zatrudnienia wiele się zmieniło od czasu uchwalenia obecnie obowiązującej ustawy. Do tego dochodzi transformacja w obszarze warunków społeczno-gospodarczych. Stąd w jej opinii nastąpiła konieczność nowelizacji tego prawa tak, by wsparcie osób potrzebujących interwencji było skuteczniejsze.

Podniesienie wysokości świadczenia integracyjnego

W obszarze wsparcia uczestników centrów integracji społecznej planowane jest podniesienie wysokości świadczenia integracyjnego. Po zmianach ma wynosić ono 120% wysokości zasiłku dla osób bezrobotnych i to przez cały okres uczestnictwa w zajęciach centrum integracji społecznej (CIS). 

To spora zmiana, bowiem obecnie podczas miesięcznego okresu próbnego takie osoby mogą liczyć zaledwie na połowę świadczenia integracyjnego. 

Zmiany w urzędach pracy. Służby zatrudnienia czeka rewolucjaZmiany w urzędach pracy. Służby zatrudnienia czeka rewolucjaMichał Górecki

Elastyczność pracy w ramach centrum integracji społecznej

Przygotowywane właśnie przepisy mają uelastycznić czas uczestnictwa w CIS podając limit godzin do przepracowania w ujęciu tygodniowym. Po zmianach będzie to do 30 godzin w tygodniu. Obecnie przepisy mówią o 6 godzinach dziennie. 

Poszerzona zostanie także możliwość przedłużenia czasu, w jakim można uczestniczyć w centrum integracji społecznej. Po wprowadzeniu proponowanych zmian, maksymalny czas uczestnictwa w CIS będzie wynosił 24 miesiące zamiast obecnych 18 miesięcy. 

Czy uczestnik centrum integracji społecznej może dostać wolne?

Tak. Obecnie, aby nie stracić świadczenia integracyjnego, dodatkowe dni wolne od zajęć nie mogą przekroczyć wymiaru 6 dni. Teraz, ten limit ma zostać wydłużony do 12 dni. 

Jeżeli uczestnik centrum integracji społecznej zachoruje, będzie mógł wydłużyć okres niezdolności do 21 dni, za które może liczyć na świadczenie integracyjne, które zostanie pomniejszone o 1/40 za każdy dzień niezdolności do pracy. Obecnie limit „na chorobowe” wynosi 14 dni. 

Premia motywacyjna w CIS

Osoby uczestniczące w CIS mogą liczyć obecnie na premię motywacyjną, która wynosi obecnie do 50% świadczenia integracyjnego. Jest ona wypłacana ze środków własnych CIS. Teraz ten limit ma zostać podniesiony do 100%.

Zmiana zasad działania CIS

Zgodnie z propozycją resortu rodziny, w prawie nie będzie już „przesłanki ubóstwa”, która obowiązuje przy kierowaniu przez ośrodki pomocy społecznej do uczestnictwa w Centrach Integracji Społecznej. Po drugie, CIS oraz KIS będą mogły być zakładane także przez spółdzielnie socjalne osób prawnych oraz fizycznych. 

Dodatkowo będzie istniała możliwość otrzymania z samorządu województwa dotacji na niezbędne inwestycje w wyposażenie związane np. z rozbudową CIS lub utworzeniem warsztatu w innej gminie.

Zmiany w zatrudnianiu „wspieranym”

W przypadku tzw. zatrudnienia wspieranego, nastąpi skrócenie okresu zatrudnienia uczestnika bądź absolwenta KIS lub CIS do okresu 6 miesięcy. W tym czasie obowiązuje refundacja części wynagrodzenia do wysokości 100 procent zasiłku dla bezrobotnych razem ze składką na ubezpieczenie społeczne

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!