fb

Płaca minimalna 2022 – znamy ostateczny ruch rządu

Wysokość płacy minimalnej w 2022 roku wydaje się już przesądzona. Po rozmowach w Radzie Dialogu Społecznego, które nie zakończyły się porozumieniem, ostateczny ruch w sprawie przyszłorocznej płacy minimalnej należy do rządu. Znamy treść projektu rozporządzenia.

Płaca minimalna 2022 – znamy ostateczny ruch rządu
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 23 lipca 2021

Płaca minimalna 3000 zł czy więcej?

Przypomnijmy. W czerwcu rząd zaproponował podniesienie płacy minimalnej z 2800 zł do 3000 złotych. Ta propozycja trafiła do Rady Dialogu Społecznego, w której oprócz przedstawicieli rządu zasiadają także pracodawcy i związkowcy. W tej sytuacji, z rządem zgodzili się jedynie pracodawcy, zdaniem których podwyżka płacy minimalnej o 200 złotych jest rozsądnym rozwiązaniem. Innego zdania byli reprezentujący pracowników związkowcy, którzy uważali, że m.in. z uwagi na galopującą inflację odczuwaną przez każdego konsumenta, propozycja jest zdecydowanie za niska.

Brak zgody ws. płacy minimalnej. Co może rząd?

W sytuacji braku porozumienia z partnerami społecznymi, ostateczna decyzja w sprawie płacy minimalnej na kolejny rok należy do rządu. Jest jednak jedno zastrzeżenie. Ostatecznie przyjęta kwota nie może być niższa niż ta zaproponowana w czerwcu. A zatem, pewne jest to, że w przypadku najniższych wynagrodzeń z pewnością będzie „trójka z przodu”.

12000 zł na dziecko. Znamy kolejne szczegóły12000 zł na dziecko. Znamy kolejne szczegółyMartyna Kowalska

Ostateczna decyzja rządu w sprawie płacy minimalnej

W piątek, 23 lipca pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie płacy minimalnej, który wiele wyjaśnia. Najwyraźniej Rada Ministrów nie zmieniła zdania i nie wzięła pod uwagę krytycznej opinii związkowców. Jak czytamy w §1 opracowywanego aktu prawnego Od dnia 1 stycznia 2022r. ustala się minimalne wynagrodzenie za pracę w wysokości 3000 zł”. 

Minimalna stawka godzinowa w 2022 roku

W tym samym projekcie w paragrafie drugim rząd określa minimalną stawkę godzinową. Jeśli nic się nie zmieni do czasu przyjęcia rozporządzenia, w 2022 roku będzie ona wynosiła 19,60 zł.

Kiedy ostateczna decyzja ws. płacy minimalnej?

Choć decyzja ws. wysokości płacy minimalnej wydaje się już przesądzona, warto poczekać najdalej do 15 września 2021 roku. To właśnie do tego terminu, zgodnie z harmonogramem prac rządu Rada Ministrów musi wydać stosowne rozporządzenie. Eksperci jednak są zdania, że niespodzianki w tej kwestii są raczej bardzo mało prawdopodobne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!