Czy za 15 sierpnia 2021 można odebrać dzień wolny?

15 sierpnia to święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Układ kalendarza sprawił, że w tym roku ten dzień wypada w niedzielę. Czy w związku z tym można odebrać dzień wolny w innym terminie? Odpowiadamy.

Czy za 15 sierpnia 2021 można odebrać dzień wolny?
  • Michał Górecki
  • /
  • 11 sierpnia 2021

Kiedy dzień wolny za 15 sierpnia?

To już drugi taki przypadek w tym roku, kiedy dzień ustawowo wolny od pracy wypada w weekend. Podobny scenariusz przerabialiśmy podczas majówki. Święto pracy, tj. 1 maja wypadło w 2021 roku w sobotę. Co prawda weekend majowy nie był szczególnie długi, jednak osoby pracujące na etacie mogły sobie ten dzień odebrać w innym terminie.

Jak będzie w przypadku 15 sierpnia? Niestety nie mamy dobrych wiadomości. Mimo że również wypada w weekend, znaczenie ma konkretny dzień tygodnia. W przypadku 1 maja była to sobota, a 15 maja wypada w niedzielę. Ten drobny szczegół mocno komplikuje sytuację tych, którzy już planowali, kiedy odbiorą zagubiony w kalendarzu dzień świąteczny.

Odbiór dnia wolnego za święto wypadające w weekend

Sprawę komplikuje art. 130 §2 Kodeksu pracy. Ustawodawca określił w nim, że każde święto, które wypada w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. Na mocy tego przepisu możemy więc odebrać wolne za święto przypadające w sobotę, jednak w przypadku niedzieli, to udogodnienie już nie działa. 

Na czym polega praca na dwa etatyNa czym polega praca na dwa etatyMartyna Kowalska

Kalendarz dni wolnych 2021 

W tym roku kalendarz niestety nie służy pracownikom. Kolejnym, dniem wolnym od pracy (nie licząc weekendów) będzie dopiero Wszystkich Świętych, które przypada w poniedziałek 1 listopada. Nieco ponad tydzień później, od pracy odpoczniemy w czwartek, 11 listopada w Narodowy Dzień Niepodległości. 

Nie mamy jednak dobrych informacji, co do tegorocznych świąt Bożego Narodzenia, które wypadają… w weekend. I tu wracamy do przytoczonego przepisu. O ile wypadający w sobotę pierwszy dzień świąt możemy odebrać w innym terminie, o tyle z drugim (niedziela) już nie możemy tego zrobić.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!