Czy członek zarządu fundacji może być osobą bezrobotną?

W Polsce aktywnie działa ponad 100 tys. różnego rodzaju stowarzyszeń i fundacji. Zdarza się, że członek zarządu takiej organizacji, chce zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Czy musi rezygnować z pełnionej funkcji? 

Czy członek zarządu fundacji może być osobą bezrobotną?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 18 sierpnia 2021

Działalność w fundacji a status bezrobotnego

Często jest tak, że działalność w różnego rodzaju organizacjach, czy fundacjach, nie jest związana z osiąganiem jakichkolwiek korzyści majątkowych z tego tytułu. Jeśli osoba pełniąca funkcję prezesa lub wiceprezesa fundacji, straci pracę, która była jej podstawowym źródłem dochodu, będzie zapewne chciała, zarejestrować się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna. Przynajmniej na jakiś czas.

Wśród obiegowych opinii, które można znaleźć w internecie, znajdują się i takie, które sugerują, by przed rejestracją taka osoba zrezygnowała z członkostwa w zarządzie fundacji, czy stowarzyszenia. Nie jest to jednak do końca prawdziwe. Jak pokazuje praktyka, prezes zarządu fundacji (mimo dumnie brzmiącej funkcji) może być osobą bezrobotną, jednak pod pewnymi warunkami

Dotacja z Urzędu PracyDotacja z Urzędu PracyAnna Malinowska

Kiedy członek zarządu fundacji może być osobą bezrobotną?

Jasną wykładnię takiej sytuacji przedstawia rządowy portal Zielona Liniabycie członkiem zarządu nie przekreśla możliwości nabycia lub posiadania statusu bezrobotnego, tak jak w przypadku bycia członkiem zarządu spółki prawa handlowego”.

Aby było to możliwe, taka osoba nie może jednak osiągać z tego tytułu żadnego przychodu, ani nie podlegać ubezpieczeniom społecznym. To kluczowy warunek!

Działalność w fundacji a czas na pracę

Trzeba także pamiętać, że bieżąca działalność w fundacji nie może być przeszkodą w podjęciu zatrudnienia. A zatem pracownik urzędu pracy ma prawo poprosić od osoby rejestrującej się podpisanie oświadczenia, że jest zdolna oraz gotowa do podjęcia pracy. To kolejny warunek. 

Jeśli zatem okaże się, że urząd pracy ma propozycję szkolenia lub pracy dla takiej osoby, nie może ona zasłaniać się np. koniecznością ważnego wyjazdu w celach związanych z bieżącą działalnością fundacji, posiedzeniem jej zarządu, czy innymi aktywnościami związanymi z NGO. Prawo wychodzi bowiem z założenia, że praca zarobkowa jest priorytetem, a działalność w fundacji nie może stać na przeszkodzie w podjęciu pracy. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!