Jakie zainteresowanie egzaminami na aplikacje prawnicze?

Już po raz szesnasty 25 września 2021 r. o godzinie 11:00 rozpoczną się w całym kraju wstępne egzaminy państwowe na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską i notarialną. Z kolei czternasty raz zostanie przeprowadzony egzamin otwierający drogę na aplikację komorniczą. Wiemy już, ile osób zmierzy się z testami.

Jakie zainteresowanie egzaminami na aplikacje prawnicze?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 19 sierpnia 2021

Jak wygląda egzamin na aplikację prawniczą?

Osoby kandydujące na aplikantów muszą zmierzyć się z testami jednokrotnego wyboru. Każdy z nich liczy po 150 pytań z trzema propozycjami odpowiedzi. Aby egzamin został uznany za zdany, trzeba odpowiedzieć poprawnie na 2/3, czyli równe sto pytań. 

Gdzie odbędą się egzaminy na aplikacje prawnicze?

Wiadomo już, że egzaminy na aplikacje prawnicze odbędą się w tym samym czasie w 21 miastach na terenie całego kraju. Jak informuje ministerstwo sprawiedliwości, do tej pory powołano 68 komisji egzaminacyjnych. 

Najwięcej z nich, bo 32 dotyczy egzaminów na aplikację radcowską. Nieco mniej, bo 26 komisji będzie czuwało nad przebiegiem egzaminu na aplikację adwokacką. Siedem komisji związanych jest z aplikacją notarialną, natomiast trzy komisję zajmą się egzaminami na aplikację komorniczą. 

Zasady egzaminów na aplikacje dla osób niepełnosprawnych

W przypadku kandydatów na aplikacje: radcowską, adwokacką oraz notarialną, którzy są osobami niepełnosprawnymi, istnieje możliwość wydłużenia czasu na rozwiązanie testu o połowę. Warunkiem jest złożenie wniosku w tej sprawie przez kandydata. Możliwa jest także zgoda na szczególny sposób rozwiązywania pytań testowych za zgodą przewodniczącego lub zastępcy przewodniczącego komisji. 

Ile osób weźmie udział w egzaminie na aplikacje prawnicze?

Termin składania wniosków o dopuszczenie do egzaminów wstępnych państwowych na aplikacje prawnicze minął 11 sierpnia 2021 r. Według aktualnego stanu, wnioski o dopuszczenie do nich złożyło prawie 6,5 tys. kandydatów. 

Najwięcej, bo 3.070 osób chce zdawać egzamin na aplikację radcowską. 2.440 osób chce związać swoją przyszłość z pracą adwokata. Z egzaminem na aplikację notarialną chce zmierzyć się 770 osób, natomiast na komorniczą 180 osób. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!