Jakie zainteresowanie egzaminami na aplikacje prawnicze?

Już po raz szesnasty 25 września 2021 r. o godzinie 11:00 rozpoczną się w całym kraju wstępne egzaminy państwowe na aplikacje prawnicze: adwokacką, radcowską i notarialną. Z kolei czternasty raz zostanie przeprowadzony egzamin otwierający drogę na aplikację komorniczą. Wiemy już, ile osób zmierzy się z testami.

Jakie zainteresowanie egzaminami na aplikacje prawnicze?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 19 sierpnia 2021

Jak wygląda egzamin na aplikację prawniczą?

Osoby kandydujące na aplikantów muszą zmierzyć się z testami jednokrotnego wyboru. Każdy z nich liczy po 150 pytań z trzema propozycjami odpowiedzi. Aby egzamin został uznany za zdany, trzeba odpowiedzieć poprawnie na 2/3, czyli równe sto pytań. 

Gdzie odbędą się egzaminy na aplikacje prawnicze?

Wiadomo już, że egzaminy na aplikacje prawnicze odbędą się w tym samym czasie w 21 miastach na terenie całego kraju. Jak informuje ministerstwo sprawiedliwości, do tej pory powołano 68 komisji egzaminacyjnych. 

Najwięcej z nich, bo 32 dotyczy egzaminów na aplikację radcowską. Nieco mniej, bo 26 komisji będzie czuwało nad przebiegiem egzaminu na aplikację adwokacką. Siedem komisji związanych jest z aplikacją notarialną, natomiast trzy komisję zajmą się egzaminami na aplikację komorniczą. 

Zasady egzaminów na aplikacje dla osób niepełnosprawnych

W przypadku kandydatów na aplikacje: radcowską, adwokacką oraz notarialną, którzy są osobami niepełnosprawnymi, istnieje możliwość wydłużenia czasu na rozwiązanie testu o połowę. Warunkiem jest złożenie wniosku w tej sprawie przez kandydata. Możliwa jest także zgoda na szczególny sposób rozwiązywania pytań testowych za zgodą przewodniczącego lub zastępcy przewodniczącego komisji. 

Ile osób weźmie udział w egzaminie na aplikacje prawnicze?

Termin składania wniosków o dopuszczenie do egzaminów wstępnych państwowych na aplikacje prawnicze minął 11 sierpnia 2021 r. Według aktualnego stanu, wnioski o dopuszczenie do nich złożyło prawie 6,5 tys. kandydatów. 

Najwięcej, bo 3.070 osób chce zdawać egzamin na aplikację radcowską. 2.440 osób chce związać swoją przyszłość z pracą adwokata. Z egzaminem na aplikację notarialną chce zmierzyć się 770 osób, natomiast na komorniczą 180 osób. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!