Pracodawcy nie chcą rozszerzać definicji pracownika

Konfederacja Lewiatan jest przeciwna rozszerzaniu definicji pracownika na osoby, które świadczą pracę, nie będąc na etacie. Taką zmianę zawarto w poselskim projekcie zmian do Kodeksu pracy oraz ustawy Prawo przedsiębiorców. 

Pracodawcy nie chcą rozszerzać definicji pracownika
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 24 sierpnia 2021

Czy pracownikiem jest wyłącznie osoba na etacie?

Głos w sprawie propozycji rozszerzenia definicji pracownika zawartej w poselskim projekcie ustawy, zabrała zrzeszająca część przedsiębiorców Konfederacja Lewiatan. W opinii dyrektora departamentu pracy tej organizacji Roberta Lisickiego - Rozszerzenie definicji pracownika na osoby świadczące pracę na podstawie innej umowy miałoby trudne do oszacowania skutki społeczno-gospodarcze”. Jego zdaniem w takiej sytuacji doszłoby do „zatarcia i zrównania praw oraz obowiązków wynikających ze stosunku pracy z uprawnieniami z innych umów” – ocenił. 

Problemy z pierwszą pracą? Pandemia uderzyła w zawodowy startProblemy z pierwszą pracą? Pandemia uderzyła w zawodowy startAnna Malinowska

Prawa i obowiązki pracownika

Konfederacja Lewiatan zwraca uwagę, że z wykonywaniem pracy w ramach stosunku pracy, związane są określone prawa oraz obowiązki. Zgodnie z interpretacją aktualnie obowiązującego prawa, pracownik zobowiązuje się do tego, by świadczyć określoną pracę, na rzecz konkretnego pracodawcy oraz pod jego kierownictwem. Taka praca jest wykonywana w określonym miejscu oraz czasie.

Osoba mieszcząca się w granicach obecnej definicji „pracownika” posiada prawo np. do urlopu wypoczynkowego, czy okresu wypowiedzenia. Etat wiąże się jednak z większą dyspozycyjnością, co wynika z określenia przez pracodawcę obowiązków, godzin pracy, czy oddelegowaniu w podróż służbową.

Nieuzasadnione stosowanie umów cywilnoprawnych

Robert Lisiecki z Lewiatana zwraca uwagę, że „praca wykonywana w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy nie może być świadczona na innej podstawie, w ramach innego stosunku zobowiązaniowego. Przepisy zapobiegają nieuzasadnionemu stosowaniu umów cywilnoprawnych”.

Prowadzący JDG na urlopie?

Poselski projekt ustawy zakłada m.in., że osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą i świadcząca usługi w ramach umowy B2B, będzie miała prawo do urlopu wypoczynkowego. Znajdzie się bowiem w granicach definicji „pracownika” – jeśli oczywiście propozycja posłów zostanie ostatecznie przegłosowana. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!