Do kiedy wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze? Kiedy pieniądze na koncie?

Niewiele czasu pozostało rolnikom na złożenie wniosku o zwrot podatku akcyzowego na paliwo. Ci, którzy już to zrobili, zastanawiają się, kiedy pieniądze z tego tytułu pojawią się na koncie? Jaka jest procedura zwrotu podatku akcyzowego? Odpowiadamy!

Do kiedy wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze? Kiedy pieniądze na koncie?
  • Michał Górecki
  • /
  • 27 sierpnia 2021

Wniosek o zwrot akcyzy za paliwo

Zgodnie z prawem, już 31 sierpnia upływa termin składania wniosków przez rolników o zwrot pieniędzy za akcyzę, zawartą w cenie oleju napędowego. Mowa o paliwie zakupionym między 1 lutego a 31 lipca 2021 roku. Co ważne, zwrot przysługuje wyłącznie na paliwo wykorzystane w produkcji rolnej. 

Ile dostanę zwrotu z akcyzy?

Zwrot z akcyzy uzależniony jest oczywiście od ilości zakupionego paliwa oraz ustalonej stawki. W 2021 roku ustalono, że za każdy litr zwracana będzie złotówka. Kalkulacja jest więc prosta. To oznacza, że za każde 100 litrów zakupionego oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej, można otrzymać 100 złotych.

ARiMR poczeka dłużej na wnioski ws. modernizacji gospodarstwARiMR poczeka dłużej na wnioski ws. modernizacji gospodarstwMikołaj Frączak

Gdzie złożyć wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze?

Wiele urzedów gmin prowadziło już kampanie informacyjne ws. zwrotu akcyzy. Mimo to wielu rolników zostawiło tę sprawę na ostatnią chwilę. Właściwym adresatem wniosku jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta, właściwy dla lokalizacji gruntów będących posiadaniu lub współposiadaniu zainteresowanego zwrotem akcyzy. 

Ubiegasz się o zwrot akcyzy? Dołącz fakturę VAT

Jak przypominają urzędnicy, do każdego wniosku koniecznie trzeba załączyć faktury VAT, które są potwierdzeniem zakupu oleju napędowego do produkcji rolnej. Mowa o okresie od 1 lutego 2021 do 31 lipca 2021 r. 

Dodatkowo, w przypadku ubiegania się o zwrot akcyzy w odniesieniu do bydła, konieczna jest informacja o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła, które było w posiadaniu danego producenta rolnego w roku ubiegłym.

Zwrot akcyzy. Kiedy i jak odebrać pieniądze?

Zgodnie z komunikatem, na zwrot pieniędzy z akcyzy będzie trzeba poczekać co najmniej miesiąc. Będą one wypłacane między 1 a 29 października 2021 roku. Należności rolnicy odbiorą gotówką w kasie właściwego urzędu gminy bądź miasta. Inną możliwością jest przelew bankowy na konto, którego numer rolnik podał w swoim wniosku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!