Zatrudniasz osobę 60+? ZUS ma dla Ciebie propozycję

Projekt badawczy „Praca 60 plus” – to propozycja dla pracodawców działających w sektorze mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Ma on wspierać utrzymanie zatrudnienia pracowników wieku emerytalnym i przedemerytalnym. Kto może wziąć w nim udział? Jakie są jego zasady?

Zatrudniasz osobę 60+? ZUS ma dla Ciebie propozycję
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 27 sierpnia 2021

Projekt „Praca 60 plus” 

Jak informuje ZUS, każdy przedsiębiorca, który chce wziąć udział w projekcie, będzie „testował” sposoby „dostosowania środowiska pracy do utrzymania aktywności zawodowej pracowników w wieku 60 plus”.

Projekt powstał we współpracy ZUS z Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych oraz Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr. Sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych pełni w nim funkcję partnera merytorycznego. Idea ma charakter międzynarodowy, bowiem wspiera go Uniwersytet Prac Stosowanych Unii Europejskiej oraz Służba Zatrudnienia Litwy. 

Pracownik w wieku ochronnym – kiedy można go zwolnić?Pracownik w wieku ochronnym – kiedy można go zwolnić?Mikołaj Frączak


Cel projektu „Praca 60+”

Autorzy projektu wyznaczyli sobie cel w postaci wsparcia pracodawców MŚP w utrzymaniu zatrudnienia osób, które weszły w tzw. wiek okołoemerytalny. Pracodawca ma uzyskać wsparcie przez dostosowanie środowiska pracy osób w wieku 60+. 

Ile firm może wziąć udział w projekcie „Praca 60+”?

Model, który zostanie wypracowany w wyniku wspomnianego testowania, ma w założeniu wspierać aktywność zawodową osób w wieku okołoemerytalnym zatrudnionych w przedsiębiorstwach należących do uczestników projektu. Niestety, liczba „miejsc” jest ograniczona jedynie do 48 firm z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Uczestnicy programu sami wskażą, kto w danej firmie będzie pełnił funkcję opiekuna testu. Może być to zarówno jej pracownik, jak również szef. Taka osoba najpierw weźmie udział w szkoleniu zaplanowanym na październik 2021 r. w Warszawie. Podczas spotkania, będzie mogła pozyskać wiedzę na temat narzędzi do wykorzystania w trakcie trwania projektu. 

Na czym polega „testowanie” w ramach projektu „Praca 60+”?

Przewidziane przez projekt „testowanie” potrwa rok, licząc od października 2021 r. W jego ramach zostanie przeprowadzony audyt istniejącego środowiska pracy oraz badanie cech pracownika. W kolejnym etapie wprowadzone zostanie dostosowanie, czyli modernizacja lub przekształcenie środowiska jego pracy. Warunkiem przeprowadzenia projektu jest utrzymanie zatrudnienia pracownika w wieku pow. 60 lat dla kobiet oraz pow. 65 lat dla mężczyzn.

Brane będą pod uwagę takie wskaźniki jak ergonomia stanowiska pracy, cechy zdrowotne oraz wydolnościowe pracownika, a także elastyczność form pracy dostosowana do możliwości, czy dyspozycyjności zatrudnionego.

Jak wziąć udział w projekcie „Praca 60 plus”?

Do udziału w projekcie mogą zgłosić się firmy należące do sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. To oznacza, że muszą zatrudniać odpowiednio poniżej 10, 50 i 250 osób. Ważne, aby w firmie aplikującej do udziału w projekcie pracowała przynajmniej jedna osoba w wieku przedemerytalnym lub emerytalnym. Zgłoszenie można wysłać na adres mailowy [email protected]. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie ZUS.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!