Inspekcja Ruchu Drogowego: Trzyosobowa załoga dwuosobowej ciężarówki

Inspektorzy Ruchu Drogowego, co chwilę spotykają się z nieracjonalnymi pomysłami na łamanie obowiązujących przepisów wśród kierowców ciężarówek. Jednym z przykładów jest przypadek ujawniony przez lubelskich inspektorów ITD. Jak wykazała kontrola, przez kilka godzin albańską ciężarówkę zarejestrowaną na dwie osoby prowadziła… trzyosobowa załoga.

Inspekcja Ruchu Drogowego: Trzyosobowa załoga dwuosobowej ciężarówki
  • Michał Górecki
  • /
  • 8 września 2021

Sposoby kierowców tirów na omijanie przepisów

Lubelscy funkcjonariusze ITD przeanalizowani czas pracy albańskich kierowców, których zatrzymano do kontroli w ramach wspólnych działań z Krajową Administracją Skarbową. Szybko zauważono, że wielokrotnie naruszali oni normy zawarte w ustawie.

Co ciekawe, mimo jazdy w załodze, w tachografie znajdowała się tylko jedna karta kierowcy. Nie do końca zrozumiały jest fakt, dlaczego pojazd zarejestrowany na dwie osoby, według danych prowadziło w pewnym momencie… trzech kierowców. 

Próba oszustwa zapisu tachografu metodą „na dziadka”Próba oszustwa zapisu tachografu metodą „na dziadka”Michał Górecki

Wydłużanie jazdy, skracanie odpoczynków

Kierowcy pojazdu należącego do albańskiego przewoźnika transportowali 24 tony stali ze swojego kraju. Analiza danych z tachografu oraz kart kierowców wykazała, że wykonując przewóz drogowy (….) wielokrotnie naruszyli przepisy czasu pracy. Wydłużali jazdę dzienną, skracali odpoczynki, a podczas prowadzenia pojazdu logowali do tachografu tylko jedną kartę kierowcy”

Niewypełniony druk zezwolenia

To jednak nie wszystkie przewiny kierowców z Półwyspu Bałkańskiego. Poproszeni o okazanie do kontroli druku zezwolenie na międzynarodowy transport drogowy, przedstawili niewypełniony dokument. Zawsze w takiej sytuacji, inspektorzy traktują taką okoliczność, jak wykonywanie transportu bez zezwolenia. 

Tego typu próby omijania przepisów zawsze wiążą się z wysokimi mandatami. Nie inaczej było w tym przypadku. Kierowcy mają do zapłaty kary sięgające kilku tysięcy złotych. Z kolei wobec ich pracodawcy zostało wszczęte postępowanie administracyjne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!