Osadzeni w zakładach karnych będą pracowali w… lesie

Szefowie Lasów Państwowych oraz Służby Więziennej zawarli porozumienie, na mocy którego osadzeni w zakładach karnych oraz aresztach będą zatrudniani przy pracach leśnych. Podobne działania były już prowadzone m.in. na Dolnym Śląsku.

Osadzeni w zakładach karnych będą pracowali w… lesie
  • Michał Górecki
  • /
  • 16 września 2021

Współpraca Lasów Państwowych i Służby Więziennej

W podpisaniu umowy między Lasami Państwowymi a Służbą Więzienną brali udział nie tylko szefowie tych instytucji, ale także przedstawiciele ministerstw – klimatu i środowiska oraz sprawiedliwości. Porozumienie otwiera drogę do zatrudniania osadzonych zarówno w zakładach karnych jak i aresztach śledczych do prac prowadzonych na terenie lasów. Tym razem, ta współpraca będzie miała szansę nabrać charakteru ogólnopolskiego. 

Lasy Państwowe uruchomiły nowy portal nt. turystyki leśnejLasy Państwowe uruchomiły nowy portal nt. turystyki leśnejAnna Malinowska

Zasady pracy osadzonych poza zakładem karnym

Podpisany 15.09 (środa) dokument, wskazuje, że rozstrzygnięcia w sprawie zasad zatrudniania osób osadzonych oraz ich wynagradzania, będą określone w odrębnych umowach z dyrektorami konkretnych placówek. Komunikat ministerstwa nie wskazuje jednak na to, jak będą wyglądały takie szczegóły współpracy. 

Jak wyjaśnia Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Józef Kubica Współpracując z zakładami karnymi, chcemy przede wszystkim kierować osadzonych do prac, które nie wymagają fachowego przygotowania. Chodzi o takie zajęcia, które będą dla nich bezpieczne”.

Praca osadzonych na rzecz Lasów Państwowych

Zatrudnianie osób osadzonych w lasach nie jest nowym rozwiązaniem. Dotąd jednak miała ona dość lokalny charakter. Np. Zakład Karny w Wołowie (Dolnośląskie) posiada już wieloletnie doświadczenia współpracy z miejscowym nadleśnictwem. W tamtym przypadku, skazani byli zatrudniani m.in. przy oczyszczaniu pasów przeciwpożarowych, budowie ogrodzeń upraw, sprzątania śmieci oraz budowy skrzynek lęgowych dla ptactwa. 

Oprócz elementów resocjalizacyjnych współpraca Służby Więziennej z Lasami Państwowymi ma także dotykać wymiaru edukacyjnego. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!