Kandydaci na doradców podatkowych z kilku uczelni nie muszą zadawać egzaminu pisemnego

Absolwenci kierunku „doradztwo podatkowe i administracja” z Uniwersytetu w Białymstoku dołączyli do grona osób, które nie muszą zdawać części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego. To już dziesiąta uczelnia w Polsce, która posiada takie uprawnienie.

Kandydaci na doradców podatkowych z kilku uczelni nie muszą zadawać egzaminu pisemnego
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 28 września 2021

Kto zwolniony z egzaminu pisemnego na doradcę podatkowego?

Podstawą do zwolnienia absolwentów Uniwersytetu w Białymstoku z pisemnej części egzaminu na doradcę podatkowego jest umowa uczelni z Państwową Komisją Egzaminacyjną ds. Doradztwa Podatkowego. 

Jest to już dziesiąta uczelnia w Polsce, która posiada taki przywilej. Takie umowy zostały już podpisane wcześniej z innymi uczelniami, które spełniły wymogi komisji. Są to: 

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet Gdański

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Uniwersytet Ekonomicznym w Krakowie

Uniwersytetem Szczeciński

Uniwersytetem Wrocławskim

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

do tego grona właśnie dołącza

Uniwersytet w Białymstoku

Co zawiera umowa ws. zwolnienia z egzaminu na doradcę podatkowego?

Umowa z uczelniami, których absolwenci są zwolnieni z części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego, określa program kształcenia na konkretnym kierunku objętym przywilejem. W przypadku Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) mowa o kierunku „Doradztwo podatkowe i administracja skarbowa”. Jak wyjaśniono w komunikacie resortu finansów na mocy dokumentu, studenci będą uczestniczyć w szerokim katalogu przedmiotów specjalizacyjnych, obejmującym m. in. materialne prawo podatkowe, procedury podatkowe, podatki samorządowe oraz regulacje dotyczące wykonywania zawodu doradcy podatkowego. Studenci będą także uczyli się przygotowywać pisma procesowe, których sporządzanie jest istotnym elementem pracy doradcy podatkowego”.

Gdzie maturzyści mogą sprawdzić informacje o studiach?Gdzie maturzyści mogą sprawdzić informacje o studiach?Mikołaj Frączak

Zwolnienie z egzaminu na doradcę podatkowego

Realizacja określonego w umowie programu pozwoli absolwentom na przywilej zwolnienia z części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego. To oznacza, że po zdaniu części ustnej, absolwenci otrzymają uprawnienia doradcy podatkowego. Umowa jest ograniczona w czasie. Obecna obowiązuje do 31 grudnia 2026 roku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!