Coraz więcej cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS-ie. Padł rekord!

Jeszcze nigdy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych nie było tak wielu ubezpieczonych cudzoziemców – wynika ze statystyk instytucji. Za największy wzrost odpowiadają Ukraińcy, ale to nie jedyna narodowość, której przedstawiciele podejmują legalną pracę w Polsce. 

Coraz więcej cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS-ie. Padł rekord!
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 14 października 2021

Pandemia a rynek pracy cudzoziemców

Wbrew prognozom, które pojawiały się w czasie pierwszej i drugiej fali pandemii, sytuacja związana z koronawirusem nie wpłynęła na spadek liczby cudzoziemców legalnie zatrudnionych w Polsce. Jak wskazują statystyki, po chwilowym załamaniu wiosną 2020 roku, zauważamy stały wzrost liczby osób ze wschodniej Europy, którzy decydują się związać swoje zawodowe losy z Polską. 

Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Ile zarabiają?Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Ile zarabiają?Monika Świetlińska


Ilu obcokrajowców ubezpieczonych jest w ZUS?

Jak przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jeszcze nigdy w bazie danych ubezpieczonych w Polsce nie było tak wielu cudzoziemców. Według danych na koniec września mówimy o 864,6 tys. osobach. To więcej, niż wynosi liczba mieszkańców, drugiego pod względem ludności miasta Polski, czyli Krakowa. 

Tuż przed pandemią, tj. w lutym 2020 roku liczba obcokrajowców, którzy byli zgłoszeni do ubezpieczenia w ZUS, wynosiła około 688 tysięcy. To oznacza, że od tego czasu zanotowaliśmy przeszło 20-procentowy wzrost.

Kto najczęściej przyjeżdża do pracy w Polsce?

Za największy wzrost w ostatnim czasie odpowiadają Ukraińcy (ok. 7,6 tys. nowych zarejestrowanych). Na podium nowoprzybyłych pracowników znajdują się także Białorusini oraz Gruzini. 

O tym, że w naszym kraju brakuje rąk do pracy, świadczy fakt, że mimo sporego napływu pracowników zza wschodniej granicy, notujemy dalszy spadek stopy bezrobocia rejestrowanego.

Przypomnijmy, wg najnowszych prognoz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, we wrześniu 2021 wskaźnik ten wyniósł 5,6 procent. A to oznacza spadek o 0,2 p.p. w stosunku do sierpnia 2021 roku. Pod koniec września urzędy pracy wykazywały łącznie 936 tys. osób bezrobotnych, a to oznacza spadek o 88 tys. względem tego samego miesiąca rok wcześniej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!