Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Ile zarabiają?
Wciąż rośnie liczba cudzoziemców, którzy legalnie pracują i są zgłoszeni w polskim Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Gdzie zatrudniają się najczęściej? Jak wpływają na polską demografię?
- Monika Świetlińska
- /
- 28 września 2021
Skąd najwięcej cudzoziemców? Kim są?
833 tysięcy cudzoziemców zgłoszonych jest obecnie do ubezpieczeń emerytalno-rentowych. W ciągu 10 lat ich liczba zwiększyła się ponad dziesięciokrotnie, ale to w ciągu ostatnich czterech lat obserwowany jest największy napływ migrantów.
- Za tak duży wzrost odpowiadają przede wszystkim obywatele Ukrainy. Ich liczba wśród ubezpieczonych w ZUS zwiększyła się w ciągu dekady aż 28-krotnie, z 21,8 tysięcy na koniec 2010 roku do 609,3 tysięcy na koniec sierpnia 2021 roku. Duża jest również grupa ubezpieczonych Białorusinów, na koniec sierpnia wynosiła ponad 62,2 tys. osób – podaje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.
Oprócz tego cudzoziemcy zgłoszeni do ubezpieczeń emerytalno-rentowych w ZUS pochodzą z Gruzji (prawie 19 tysięcy), Rosji (12,4 tysięcy) i Mołdawii (prawie 12 tysięcy).
Karta pobytu dla cudzoziemca. Co to za dokument?Michał Górecki
- 66% spośród ubezpieczonych w Polsce obcokrajowców stanowią mężczyźni. Nie zmienia się to od lat. Statystyczny cudzoziemiec ubezpieczony w ZUS jest młodszy od ubezpieczonego Polaka. Wśród obcokrajowców dominują osoby z grupy wiekowej 25-29 lat. Osoby w wieku od 20 do 49 lat stanowiły ponad 84 procent z ogółu populacji cudzoziemców w rejestrach ZUS. Wśród ubezpieczonych Polaków dominują natomiast osoby z grupy wiekowej 35-39 lat – przekazała rzeczniczka ZUS z lubelskiego.
Gdzie pracują cudzoziemcy?
59 procent cudzoziemców pracuje w Polsce na umowę o pracę. 38 procent jest zatrudnionych na podstawie umów-zleceń i umów agencyjnych, a niecałe 3 procent prowadzi własną działalność gospodarczą. Co czwartego z ubezpieczonych obcokrajowców zatrudniają przedsiębiorcy, którzy mają siedziby na Mazowszu.
Starałeś się o zezwolenie o pracę dla cudzoziemca? Zobacz kiedy grozi Ci karaMartyna Kowalska
- Jak wynika z danych na koniec 2020 roku najwięcej obcokrajowców, bo 21,1 procent, pracowało w sekcji gospodarki „działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca”. Do tej sekcji należą m.in. agencje pracy tymczasowej oraz działalność usługowa związana z utrzymaniem porządku w budynkach i zagospodarowaniem terenów zieleni. Drugie w kolejności było przetwórstwo przemysłowe, w którym zatrudnienie znalazło 16,4 procent cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS. Na miejscu trzecim – transport i gospodarka magazynowa, 14,1 procent, a tuż za nimi budownictwo, 12,5 procent. Te same branże odnotowały największą dynamikę wzrostu liczby ubezpieczonych cudzoziemców w ostatnich latach. Na przykład w budownictwie ich liczba zwiększyła się siedmiokrotnie w ciągu 5 lat – przekazuje Małgorzata Korba.
Jak zarabiają cudzoziemcy?
Z danych ZUS wynika, że nadal obcokrajowcy zarabiają mniej. Odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne są niższe od kwot Polaków. — W 2020 roku przeciętna miesięczna kwota, od której cudzoziemcy opłacali składki, była o 22 procent niższa niż dla ogółu ubezpieczonych. Dla obcokrajowców ta kwota wynosiła przeciętnie 3,2 tys. zł, a dla ogółu ubezpieczonych w ZUS – 4,1 tys. zł – zdradza rzeczniczka ZUS z Lubelszczyzny.
Wpływ na demografię
Z prognoz ZUS wynika, że cudzoziemcy przybywający do Polski mogą w pewnym stopniu poprawić sytuację demograficzną, ale nie zahamują niekorzystnych trendów związanych ze starzeniem się społeczeństwa.
Jakie są rodzaje zezwoleń na pracę dla obcokrajowców?Martyna Kowalska
- By utrzymać dotychczasowy stosunek liczby emerytów do liczby pracujących, do Polski powinno przybywać rocznie około 500-600 tys. obcokrajowców, czyli kilka razy więcej niż w ubiegłych latach. Innymi słowy, żeby zatrzymać negatywne skutki starzenia się społeczeństwa, w 2030 r. niemal co piąta osoba w wieku produkcyjnym w Polsce musiałaby być cudzoziemcem – zaznacza Małgorzata Korba.
ZUS wskazuje dodatkowy pozytywny skutek napływu obcokrajowców do Polski. Większa liczba osób zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych podwyższa wskaźniki waloryzacji składek. A waloryzacja podwyższa kapitał, z którego będą wyliczane przyszłe emerytury wszystkich ubezpieczonych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.