E-paragon. Sklep wyśle Ci go SMS-em

Zamiast papierowego kwitu – SMS do klienta. To jedno z udogodnień e-paragonów, czyli wspólnego projektu resortów finansów oraz rozwoju. Rząd zachwala, że tego typu usługa jest wygodna zarówno dla sprzedawcy, jak również klienta. 

E-paragon. Sklep wyśle Ci go SMS-em
  • Anna Malinowska
  • /
  • 29 września 2021

E-paragon w kasach online?

Jak informuje ministerstwo finansów, obecnie e-paragon działa np. w kasach wirtualnych. Niebawem jednak będą mogli go wystawiać i wydawać bez konieczności drukowania, posiadacze kas on-line.

Co ciekawe, ministerstwo finansów nie zamierza śledzić procesu przesyłania elektronicznego paragonu do klienta. Klient będzie miał wybór, czy chce otrzymać tradycyjny paragon na papierze, czy też chce otrzymywać paragony w wersji elektronicznej. 

Wiceminister finansów Jan Sarnowski zachwala, że takie rozwiązanie będzie bardzo wygodne, zarówno dla sprzedawcy, jak również klienta. „Możliwość rezygnacji z drukowania paragonów fiskalnych to wygoda dla sprzedawcy i klienta. Sprzedawca nie musi drukować paragonu – oszczędza czas, a klient nie ma obawy, że paragon ulegnie zniszczeniu lub zaginięciu, albo po prostu wyblaknie. To rozwiązanie przyjazne dla środowiska i ważne w dobie pandemii — ogranicza transmisję wirusa”.

Zmiany w podpisie kwalifikowanym. Ważne dla podatników!Zmiany w podpisie kwalifikowanym. Ważne dla podatników!Michał Górecki


Jak przechowywać i przekazywać e-paragony?

MF stoi obecnie na stanowisku, że nie będzie narzucony jeden sposób przechowywania i przekazywania paragonów w elektronicznej wersjiTa sprawa ma być wypracowana na rynku w drodze samoregulacji. Klient będzie mógł otrzymać e-paragon bezpośrednio na swój telefon np. za pośrednictwem krótkiej wiadomości tekstowej SMS. 

E-paragony – wymagania techniczne i prawne

Obecnie e-paragony można wystawiać przy użyciu kas w formie oprogramowania. Chodzi o tzw. kasy wirtualne. Od połowy 2020 roku tego typu rozwiązania mogą być stosowane w branżach: transportowej, gastronomicznej czy hotelarskiej. Co ważne, taki paragon można obecnie wystawić kupującemu wyłącznie za jego zgodą oraz w uzgodniony z nim sposób. 

Jak wynika z obliczeń resortu finansów, na koniec września 2021 roku działało w Polsce około 3,5 tys. wirtualnych kas oraz 674 tys. kas online. „Oznacza to, że wraz z wejściem w życie rozporządzenia liczba urządzeń mogących wystawiać e-paragony zwiększy się prawie 200 razy. Jest to ważny krok ku temu, żeby e-paragon stał się standardem przy naszych codziennych zakupach”

- tłumaczy wiceminister Jan Sarnowski.

Rozporządzenie ws. e-paragonów

Jak poinformowano w komunikacie, rozporządzenie, przygotowane w porozumieniu pomiędzy Ministrem Finansów orazMinistrem Rozwoju i Technologii, podpisane zostało już w połowie września. Obecnie oczekuje na publikację. Przepisy wejdą w życie dzień po oficjalnym ogłoszeniu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: podatki

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!