Gorsze plony w 2021 roku. Czy będzie kolejny impuls inflacyjny?

Wrześniowy odczyt inflacji pobił 20-letni rekord, osiągając 5,8% w ujęciu rocznym. Niestety, ekonomiści prognozują kolejne rekordy. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele – m.in. gorsze niż w ubiegłym roku zbiory w rolnictwie. Czy będzie to kolejny impuls inflacyjny?

Gorsze plony w 2021 roku. Czy będzie kolejny impuls inflacyjny?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 1 października 2021

Zbiory 2021. Wynik gorszy niż przed rokiem

Kilkanaście godzin przed publikacją informacji o inflacji, Główny Urząd Statystyczny przedstawił przedwynikowy szacunek produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2021 roku. W wielu przypadkach w 2021 roku nastąpił spadek plonów i choć nie sięgnął wartości przedstawianych w pesymistycznych prognozach, można się spodziewać, że wynik ten przełoży się na ceny, a przez to, także na inflację. Do tej pory można było zauważyć przełożenie zbiorów na ceny, szczególnie w latach, w których rolnicy narzekali na nieurodzaj. Zdaniem ekonomistów, tegoroczne zbiory mogą mieć ograniczony, ale zauważalny wpływ na ceny artykułów spożywczych.

Pamiętajmy, że do tego należy doliczyć koszty produkcji rolnej, które chociażby ze względu na drożejące paliwa oraz energię elektryczną, również się podnoszą. Aby produkcja rolna była opłacalna, muszą wzrosnąć ceny produktów.

Ile wyniosą stawki płatności bezpośrednich dla rolników za 2021 r.?Ile wyniosą stawki płatności bezpośrednich dla rolników za 2021 r.?Martyna Kowalska


Zbiory zbóż w 2021 roku

Szacunkowo, zbiory zbóż ocenia się na 34,5 mln ton, a to wynik gorszy o 3% w porównaniu do 2020 roku. W przypadku produkcji zbóż podstawowych z mieszankami, wynik oszacowano na 27 mln ton, czyli aż o 6% mniej niż rok wcześniej. Lepiej wypadły za to zbiory rzepaku i rzepiku – 3,2 mln ton, tj. ok 2% więcej niż w 2020 roku. 

Jak ocenia GUS - „Szacuje się, że plony zbóż ogółem wyniosą ok. 46,2 dt/ha, tj. o 1,7 dt/ha (o 4%) mniej w po- równaniu z ubiegłorocznymi, a plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 42,6 dt/ha, tj. w stosunku do ubiegłorocznych mniej o 2,2 dt/ha (o 5%)”.

Zbiory warzyw w 2021 roku.

Dużo gorzej wyglądają zbiory tegoroczne ziemniaków, licząc łącznie z uprawami w przydomowych ogrodach. Wstępnie oszacowano je na 7,1 mln ton, a to wynik gorszy o około 10% względem zbiorów z 2020 roku. 

O około 2% spadła także produkcja warzyw gruntowych (3,9 mln t). Z kolei zbiory buraków cukrowych wstępnie określono na około 15 mln ton, a jest to poziom porównywalny z tym, jaki udało się osiągnąć rok wcześniej. 

Zbiory owoców w 2021 roku

Według prognoz, powody do zadowolenia mogą mieć sadownicy. Zbiory owoców z drzew wyniosą przeszło 4,4 mln ton, czyli aż o 13% więcej niż w 2020 roku. W przypadku krzewów wynik jest porównywalny do ubiegłorocznego. Ewentualny spadek, nie powinien być głębszy niż 1%. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!